2025. január. 18., szombat - Piroska.
hirdetés
hirdetés

Romániában is megjelent az omikron BQ.1-es alváltozata

Romániában is megjelent a koronavírus omikron variánsának új, Amerikában nagyon gyorsan terjedő BQ.1-es jelzésű alváltozata: a közegészségügyi intézet (INSP) e heti összesítése szerint az országban eddig öt ilyen fertőzést azonosítottak, közölte a News.ro hírportál.

Az INSP jelentése a koronavírus "aggodalomra okot adó" változatainak (VOC) gyakoriságával foglalkozik, és csak egy lábjegyzetben szerepel az, hogy az elmúlt héten azonosított, "figyelmet igénylő változatok" (VOI) az új, BQ.1-es alvariánshoz tartoznak. Erre Octavian Jurma temesvári orvos, a romániai koronavírus-járvány egyik legtöbbet idézett kutatója hívta fel a figyelmet, aki "állami szintű vírustagadásnak" minősítette azt, hogy az új kórokozó megjelenésével és közösségi terjedésével a bukaresti egészségügyi minisztérium nem foglalkozik. Jurma a szaktárcát hibáztatja azért is, hogy a romániai laboratóriumok egyre kevesebb, a vírusváltozatok pontosabb azonosítására alkalmas szekvenciális elemzést végeznek.

Míg négy hete 174, három hete 94, két hete 32 szekvenciális elemzést értékeltek ki Romániában, addig múlt héten számuk 18-ra csökkent, közülük azonban négy már az új vírus-alvariánst mutatta ki, mutatott rá a News.ro által idézett Facebook-bejegyzésében a szakértő. Jurma szerint egy új járványhullám kezdetét jelezheti, hogy múlt héten (a korábbi 90-ről ismét száz fölé) emelkedett az intenzív terápiára szoruló koronavírusos betegek száma, úgy értékelte: ezért is fontos lenne azonosítani, hogy milyen kórokozó terjed. Romániában egyébként továbbra is enyhén csökkenő tendenciát mutat a fertőzések száma, de a járványgörbe ellaposodott.

A koronavírus szeptemberben megjelent BQ.1-es, illetve BQ.1.1-es omikron-alvariánsa október végén már a fertőzések 29 százalékát okozta az Egyesült Államokban, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) hétfői közleménye szerint pedig megjelent már Nagy-Britanniában is, valamint több európai uniós tagállamban. Az ECDC arra számít, hogy november végéig, december elejéig ezek az alvariánsok fogják okozni a Covid-fertőzések több mint felét Európában, a jövő év elején pedig részarányuk meg fogja haladni a 80 százalékot.

Az ECDC szerint egyelőre semmi sem utal arra, hogy az új alvariánsok súlyosabb megbetegedést okoznának, mint a nyári járványhullámért felelős BA.4-es és BA.5-ös alváltozatok, viszont terjedési sebességük azt jelzi, hogy nagyon fertőzőek. Egy tanulmány pedig azt valószínűsíti, hogy ezek a kórokozók is meg tudják kerülni a korábbi változatokkal történt fertőzések vagy az oltás által kialakított immunválaszt.

*

Világszerte 631 321 249 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 6 594 771, derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem magyar idő szerint csütörtök reggeli adataiból. Egy nappal korábban 630 920 425 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma pedig 6 593 056 volt.

A fertőzés 193 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.

A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta Covid-19-nek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 97 611 400. A halálos áldozatok száma 1 071 578.

 

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink