2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.
hirdetés
hirdetés

Péntektől minden beutazási korlátozás megszűnik Nagy-Britanniában

Megszűnik péntektől a koronavírus-járvány miatt korábban elrendelt összes beutazási korlátozás Nagy-Britanniában, közölte hétfőn Grant Shapps brit közlekedési miniszter.

Shapps a Twitteren közzétett bejelentésében kiemelte: március 18-án brit idő szerint hajnali 4 órától – közép-európai idő szerint 5 órától a külföldről érkezőknek nem kell kitölteniük az utasazonosító űrlapot (passenger locator form), és senkinek nem kell koronavírus-tesztet végeztetnie. Shapps szerint mindezt a nagy-britanniai oltási kampány sikere tette lehetővé. A miniszter hangsúlyozta: az intézkedés nyomán húsvétra még szabadabbá válik az utazás az Egyesült Királyságban.

A közlekedési tárca nem sokkal később, hétfő este közzétett részletes tájékoztatása külön kiemeli, hogy a tesztelési kötelezettség teljes eltörlése azokra a beutazókra is vonatkozik, akiknek nincs teljes körű oltásuk a koronavírus ellen.

A külföldről beutazók érkezés utáni koronavírus-tesztelési kötelezettsége már a múlt hónapban megszűnt, de az akkori intézkedés a koronavírus ellen teljes körűen beoltott utasokra vonatkozott és csak Angliára terjedt ki. A brit közlekedési minisztérium hétfői bejelentése szerint ugyanakkor a beutazási korlátozások péntektől esedékes teljes feloldása egyértelműen az Egyesült Királyság egészére Angliára, Skóciára, Walesre és Észak-Írországra  értendő.

A koronavírus elleni teljes körű beoltottságot a brit kormány jelenlegi meghatározása szerint két beadott oltási adag, illetve az egykomponensű Janssen vakcinából értelemszerűen egy beadott dózis jelenti. A brit kormány jelenleg a Covaxin, a Moderna, a Janssen, a Novavax (Nuvaxovid és Covovax), az Oxford/AstraZeneca, a Pfizer/BioNTech, valamint a kínai Sinopharm és Sinovac oltóanyagokat ismeri el.

A nem teljesen beoltottaknak jelenleg az indulás előtti két napban elvégzett koronavírusteszt negatív leletét kell felmutatniuk, és az érkezés utáni második nap végéig is egy PCR-tesztet el kell végeztetniük. Ennek a tesztnek az időpontját még az indulás előtt le kell foglalniuk. A brit közlekedési tárca hétfői bejelentése szerint azonban március 18-tól ezek az előírások is megszűnnek, vagyis azoknak sem kell az indulás előtt és az érkezés után koronavírus-szűrést végeztetniük, akik a brit kritériumok alapján nem számítanak teljes körűen beoltottnak.

A minisztérium indoklása szerint ez a döntés megfelel a brit kormány nemrégiben ismertetett stratégiájának, amelynek célja annak meghatározása, hogy az Egyesült Királyság miként tud a továbbiakban együtt élni a koronavírussal az egyéni szabadságjogok korlátozása nélkül.

A hétfő esti minisztériumi tájékoztatás szerint a brit lakosság 86 százaléka kapott eddig két oltási dózist, és 67 százaléknak a harmadik, emlékeztető és hatáserősítő oltási adagot is beadták.

A brit kormány március végétől felszabadítja azokat a szállodai férőhely-kapacitásokat is, amelyeket azoknak a beutazóknak tartott fenn, akiknek érkezésük után őrzött karanténba kellett vonulniuk. Ez az előírás a járvány szempontjából különösen veszélyesnek tartott térségekből érkezőkre vonatkozott, de ezt a szabályozást a gyakorlatban már hónapok óta nem használják és az ilyen térségek számára fenntartott "vörös lista" is hosszú ideje üres.

*

A világon 459 802 605 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 6 045 820 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint kedd reggeli adatai alapján. Egy nappal korábban a világon 456 908 767 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 6 041 077 volt.

A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink