Noah Wyle ismét fehér köpenyt öltött
23 évesen szerzett világhírnevet a Vészhelyzettel, 53 évesen pedig ismét orvosi köpenyt öltött egy olyan sorozatban, amelynek már nemcsak főszereplője, hanem producere és írója is, közli a wmn.hu.
Noah Wyle a Vészhelyzet után tudatosan tartotta magát távol az orvosi szerepektől, hogy a Covid időszak hatására felismerje: mennyire fontos lenne ráirányítani a figyelmet az egészségügyi dolgozók túlterheltségére, mindennapi hősies munkájára és a rendszer súlyos hiányosságaira. Így született a Vészhelyzet Pittsburghben (eredeti címen: The Pitt), ami szinte az egész világot újra a képernyők elé szegezte. A nagy sikerrel futó sorozat első évadának záróepizódja április 10-én jelent meg a Maxon.
A Vészhelyzet Pittsburghben nyers őszinteséggel mutatja be a sürgősségi osztályon dolgozók túlterheltségét, napi problémáit, az ott szerzett lelki traumáikat. Emellett számos más társadalmi problémára is ráirányítja a figyelmet: így az eutanázia kérdésére, a forrás- és munkaerőhiánnyal küzdő egészségügyi rendszerre, a Covid lelki traumáinak feldolgozatlanságára és többek közt a fentanil terjedésére is.
A 30 éves Vészhelyzetet – ami 1994 őszén debütált az amerikai, 1996-ban pedig a magyar nézők előtt – a tévétörténet egyik legnagyobb hatású sorozataként emlegetik a szakértők. Nem véletlenül. Olyan bepillantást adott ugyanis a sürgősségi osztály életébe, amilyet korábban még egyetlen kórházsorozat sem: a műfajban elsőként állította középpontba az akut ellátásban zajló harcot.
„A Vészhelyzet kapcsán valójában egy 50. évfordulóról is beszélhetünk, tekintve, hogy az alapkoncepciója már 1974-ben megszületett. A történetet az SBO-s élményei alapján írta Michael Crichton, aki 1969-ben diplomázott a Harvard orvosi karán” – mondta a sorozat 30. évfordulója kapcsán rendezett tavalyi konferencián dr. Nádasi Eszter médiakutató.
Noah Wyle mindig is fontosnak érezte, hogy felhívja a figyelmet az egészségügyi dolgozók nehéz helyzetére: a túlterheltségre, a forrás- és emberhiányra, ami nem csupán a magyar, hanem az amerikai egészségügyben is égető probléma. A mai napig ő az egyik fő támogatója például a Doctors of the World nemzetközi non-profit szervezetnek, szabadidejének nagy részét a nekik, illetve a Human Rights Watch Council tagjaként végzett munkájának szenteli.