2024. december. 04., szerda - Borbála, Barbara.
hirdetés
hirdetés

Nagyon kevés betegszabadságot vesznek ki a magyarok

A magyar cégek nem panaszkodhatnak, Magyarországon mindössze 6,3 nap évente az átlagos betegszabadság, közli a Portfolio.

Miközben a norvég vállalatok krónikus emberhiánnyal küzdenek, a kritikusok a túlságosan bőkezű jóléti rendszert okolják ezért, ahol az egészségügyi juttatásokra fordított kiadások meghaladják más fejlett országokét. A kritika nem megalapozatlan, hiszen a munkavállalók egy évig a teljes fizetésüket kapják, az átlagbérnél valamivel magasabb felső határral, majd ezt követően a korábbi jövedelem kétharmadát.

A pazarló juttatások azonban messze nem az egyetlen ok a hiányzások megugrásában, és a helyzet Európa-szerte romlik. Az okok közé sorolják az elöregedő munkaerőt, a stresszt, a mentális egészség iránti nagyobb tudatosságot, valamint a Covid-járvány következményeit is.

Az Egyesült Királyságban a gazdaságilag inaktív, munkaképes korú emberek száma 2020 eleje óta csaknem 800 ezer fővel nőtt. A hosszú távú betegség közel 33 milliárd font (42 milliárd dollár) termelékenységet emészt fel, és ez a szám a Zurich Insurance szerint az évtized végére megduplázódhat. Németországban a munkaadók tavaly rekordösszegű, 77 milliárd eurót költöttek betegszabadságra.

A számok alapján a listavezető norvégok egy évben 27,5 nap betegszabadságot vesznek ki, míg a lista legalján lévő görögök mindössze 1,4 napot. A magyar cégek nem panaszkodhatnak, Magyarország ugyanis a második legalacsonyabb értékkel bír a listán 6,3 nap betegszabadsággal, írja a Portfolio.

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

(forrás: Portfolio)
hirdetés

Könyveink