2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

MOGYE-ügy: most aláírásgyűjtéssel tiltakoznak

Aláírásgyűjtéssel tiltakozik a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Maros megyei szervezete az ellen, hogy a román kormány jóváhagyta a marosvásárhelyi orvosi egyetem román többségű vezetésének döntését, miszerint az egykor kizárólag magyar tannyelvű egyetem felveszi George Emil Palade román származású amerikai Nobel-díjas orvos nevét.

A szövetség pénteken juttatta el álláspontját közleményben az MTI bukaresti irodájába. Az egyetem rektora a héten jelentette be egy konferencián, hogy a felsőoktatási intézmény a modern sejtkutatás atyjának tekintett román származású amerikai orvos nevét viseli. Az RMDSZ szerint a kormány május 23-i döntése, amely megerősíti a korábbi egyetemi szenátusi határozatot az átkeresztelésről, szentesíti az egyetemen évtizedek óta zajló magyarellenes törekvéseket.

Emlékeztetnek, az RMDSZ és a magyar oktatók már januárban egyértelműsítették, hogy nem értenek egyet az egyetem átnevezésével. "Azt is világosan elmondtuk, hogy amennyiben az egyetem átnevezése elkerülhetetlen, számunkra csak a Babes-Bolyai minta (a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem) szerinti névadás fogadható el, és csakis olyan személyek jöhetnek számításba, akik a marosvásárhelyi egyetemet alakították, illetve tudásukkal, kutatásaikkal hozzájárultak ahhoz, hogy az intézmény az ország legrangosabb egyetemei közé emelkedjen", olvasható a közleményben.

A szövetség szerint teljesen világos, hogy ez a lépés is az egyetem magyar jellegét, múltját óhajtja száműzni, letagadni. Közölték, hogy a kormány döntése ellen Erdély-szerte aláírásgyűjtésbe kezdenek, ennek részleteiről egyeztetnek az érdekelt felekkel.

A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az állami egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait, amelyek a magyar nyelvű oktatás státusát lettek volna hivatottak megerősíteni. Azóta az egyetem összeolvadt a kizárólag román tannyelvű Petru Maior Tudományegyetemmel, így a magyar diákok és tanárok aránya még kisebb lett. Jelenleg csak az elméleti képzés zajlik magyar nyelven. A magyar oktatók és a romániai magyar politikai döntéshozók attól tartanak, hogy a magyar tagozat státusának megerősítése és a tanárok utánpótlásának biztosítása nélkül hosszú távon elsorvad a magyar nyelvű képzés.

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink