2024. november. 25., hétfő - Katalin.
hirdetés
hirdetés

Már létező gyógyszerek lehetnek az új koronavírus kezelésének kulcsai

Koronavírus: a WHO megkettőzné az erőfeszítéseket

Már létező, kipróbált gyógyszerek lehetnek az új koronavírus kezelésének kulcsai. A WHO szerint a kórokozó terjedésének feltartóztatására irányuló erőfeszítések megkettőzésére lenne szükség a világ országai részéről.

Az International Journal of Infectious Diseases című folyóiratban ismertetett kutatásban a tudósok átnézték a széles spektrumú antivirális hatóanyagok (BSAA) felfedezéséről és kifejlesztéséről korábban közzétett információkat, és létrehoztak egy adatbázist, amely szabadon hozzáférhető. Az adatbázisba összegyűjtött 120 (emberi használatra már biztonságosnak bizonyult)  szer közül a kutatók 31-ről állapították meg, hogy jelölt lehet a Covid-19 fertőzés kezelésére és megelőzésére.

A gyógyszer-újrapozícionálással, egy régi hatóanyagnak az eredeti alkalmazástól eltérő területen való hasznosításával új értéket generálhatunk egy már létező szerből. "Például a teicoplanin, az oritavancin, a dalbavancin és a monenzin mind kipróbált antibiotikum, amely laboratóriumban már megmutatta, hogy képes meggátolni számos korona- és más vírusfertőzést", idézte Denis Kainovot, a Norvég Tudomány és Műszaki Egyetem (NTNU) adjunktusát, a tanulmány társszerzőjét az egyetem közleménye.

Kainov és kutatótársai úgy vélik, hogy ezek és más biztonságos széles spektrumú antivirális szerek jó jelöltek arra, hogy megkezdjék velük a betegség kezelését, hiszen jelenleg nincs gyógyszer a Covid-19 vírus ellen. A gyógyszer-újrapozícionálás jelentős előnyökkel jár, mivel a kémiai szintézis lépései, a gyártási folyamatok, a klinikai tesztek eredményei már mind ismertek, hívták fe a figyelmet a kutatók a medicalxpress.com hírportálon közzétett közleményben.

Az új koronavírus decemberben jelent meg a közép-kínai Hupej tartomány székhelyén, a 11 millió lakosú Vuhanban. Világszerte már több mint 82 ezren fertőződtek meg a kórokozóval, amely eddig több mint 2700 ember halálát okozta. Kínán kívül több mint 40 országban jelent meg a vírus.

*

"Döntő ponthoz" érkezett a COVID-19 koronavírus-járvány, és ezért a kórokozó terjedésének feltartóztatására irányuló erőfeszítések megkettőzésére lenne szükség a világ országai részéről, jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója csütörtökön. "A vírus esetleg világjárvánnyá is válhat", figyelmeztetett genfi sajtótájékoztatóján Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz. "Most azonban nem a félelemnek van itt az ideje, hanem a fertőzés megelőzését és az életek mentését célzó intézkedéseknek", tette hozzá.

*

Egyetlen tagállam sem jelezte határellenőrzés bevezetését az Európai Unió területén szabad mozgást biztosító schengeni övezeten belül. A tagállamok és a schengeni övezet társult országai továbbra is szokásos rendszer szerint ellenőrzik az unió külső határait, a vírus által érintett területekről be- vagy visszautazók fokozott vizsgálata mellett, közölte az Európai Bizottság vezető szóvivője, Dana Spinant csütörtökön.

A kínaiakkal és délkelet-ázsiaiakkal szembeni előítéletek elharapódzásától óvott Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa csütörtökön Genfben. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának ülésén Bachelet felszólított minden országot, hogy harcoljon a diszkrimináció különféle megnyilvánulásai ellen, amelyek megszaporodtak a koronavírus terjedésével. Azt kérte a hatóságoktól, hogy a karanténba helyezett emberek jogait is tartsák tiszteletben, különös tekintettel az orvosi ellátásra, az információhoz való hozzáférésre és a szabad véleménynyilvánításra. Emellett a karanténnak arányosnak kell lennie a kockázatokkal, és időbeli korláttal kell rendelkeznie, hívta fel a figyelmet.

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink