2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.
hirdetés
hirdetés

Kitekintő

Kínában az átültetett szervek többsége kivégzett halálraítéltektől származik

Kínában az átültetett szervek 65 százaléka kivégzett halálraítéltektől származik, holott egy két évvel ezelőtti szabályozás tiltja a szervek transzplantációját olyan személyektől, akik nem rokonai a betegnek, vagy érzelmileg nem kötődnek hozzá – jelentette szerdán a pekingi állami média, felfedve a Kínában zajló szervátültetések problémáit.

A vitatott szervátültetésekről szokatlan nyíltsággal beszámoló China Daily angol nyelvű lap megszólaltatta Huang Csie-fu egészségügyi miniszterhelyettest, aki elismerte, hogy a halálraítéltek „kétségkívül nem a legjobb forrásai a szervátültetéseknek”.

Kedden az egészségügyi minisztérium a kínai vöröskereszttel együttműködve új országos szervdonációs rendszert vezetett be, hogy változtasson a transzplantáció eddigi gyakorlatán, elkerülendő a visszaéléseket.   

A kínai hatóságok korábban elismerték, hogy rutinszerűen eltávolítják a kivégzettek szerveit – vesét, májat, szaruhártyát és egyebeket –, de nem közöltek számszerű adatokat, amelyekből kiderülne, mennyire elterjedt ez a gyakorlat. Az önkéntes felajánlások messze nem elégítik ki az igényeket, részben mert kulturális előítéletek vannak élő emberek szerveinek eltávolítását illetően. A China Daily szerint Kínában a szervátültetésre szoruló egymillió beteg alig egy százalékánál tudják elvégezni a szükséges transzplantációt.

A források szűkössége jól jövedelmező feketepiac kialakulásához vezetett, a szervkereskedők olyan emberek testrészeit bocsátják áruba, akiket belekényszerítenek a donációba. Bár a két évvel ezelőtti szabályozás megtiltotta a szervkereskedelmet, élő emberekből kivett szervek révén külföldiek sokasága esik át Kínában illegális szervátültetésen.

A kínai egészségügyi tárca nemrég vizsgálatot indított 164, szervátültetéssel foglalkozó kórházban, miután a sajtóban olyan hírek láttak napvilágot, hogy néhány intézményben illegális műtéteket végeznek el külföldi betegeken, akik hajlandók jóval magasabb árat is fizetni a beavatkozásokért.

A kedden bevezetett új rendszer ösztönözni fogja a halál utáni szervfelajánlásokat, illetve pénzügyi segítséget fog nyújtani a betegeknek és a donorok családjának. Huang Csie-fu leszögezte, hogy a transzplantáció nem lehet a gazdagok kiváltsága, az új rendszer pedig mindenki javát fogja szolgálni, függetlenül az illető szociális és anyagi helyzetétől.

MTI

cimkék

hirdetés

Könyveink