Kilépni az árnyékból – Láthatatlanok a fogyatékos emberek?
Magyarországon minden huszadik ember fogyatékossággal él – ennek ellenére fogyatékos társaink évtizedekig szinte láthatatlanok voltak.
A KézenFogva Alapítvány 30 éve az ő esélyegyenlőségükért küzd. A szervezet jubileumi videója arra hívja fel a figyelmet, hogy ez a küzdelem égetően aktuális ma is.
A KézenFogva eredményei bizonyítják, hogy szakértő segítséggel a fogyatékos emberek számára a társadalmi elfogadás mellett a szerető család, a biztonságos megélhetés és a meleg otthon is elérhető lehet. Egyre több a sikertörténet, amely azt mutatja: van remény.
Rendszerszintű változás azonban csak társadalmi összefogással érhető el. Mert a fogyatékos emberek sokszor még mindig periférián élnek: korlátozott a hozzáférésük többek között a közlekedéshez, az egészségügyi ellátáshoz, a lakhatáshoz és a munkához. Az átlagember továbbra sem tudja, hogyan viszonyuljon fogyatékos társaihoz. Ahogyan a munkáltatók is gyakran tanácstalanok, hogy milyen feladatot adhatnának egy látássérült vagy értelmi fogyatékos munkavállalónak. Így 10 fogyatékos álláskeresőből sajnos 8 nem jár sikerrel.
Pordán Ákos, a nemzetközi szinten is elismert szervezet ügyvezetője nagy eredménynek tartja a támogatott önálló életvitel programot, amely három évtized tapasztalatát egyesíti, és több szolgáltatást foglal magában. Köztük a támogatott lakhatást, a nyílt munkaerő-piaci programot, a személyi asszisztenciát és a pszichés segítségnyújtást.
Egy jubileumi videó jó eszköz arra, hogy a fogyatékos emberekre irányítsa a figyelmet – de valódi esélyegyenlőséget teremteni óriási munka, mert nehezített pályán, apró lépésekkel lehet csak haladni. Ezekhez az apró, de fontos lépésekhez hatalmas segítséget jelentenek az 1%-os adófelajánlások: a sok kicsi összeadódik.
Egy civil szervezet feleakkora támogatást kap, mint egyházi és állami társai, ezért támogatók nélkül a KézenFogva nem lenne életképes. Az összefogásnak köszönhetően megvalósuló sikertörténetek azonban az alapítvány elhivatott munkatársainak is erőt adnak a további küzdelemhez.