Kétszázmilliárd euró a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az orvostudomány területén is áttöréseket hozhatnak a gigagyárak, melyek a legösszetettebb MI-modellek betanítására specializálódnak.
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében 200 milliárd eurót fordítanak a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésére. A kezdeményezést Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelentette be a párizsi Mesterséges Intelligencia Akciócsúcson, ahol több mint 100 ország képviselői vettek részt, köztük államfők, nemzetközi szervezetek és technológiai vállalatok vezetői, kutatók és a civil társadalom képviselői.
Ursula von der Leyen a konferencián elmondta, hogy az EU 50 milliárd euró közpénzt irányoz elő a szövetségben részt vevő nagy cégcsoportok által felajánlott 150 milliárd eurón felül.
Ez lesz a világ legjelentősebb partnersége a köz- és magánszféra között a megbízható mesterséges intelligencia fejlesztésére- mondta, utalva az EU AI Champions Initiative névre keresztelt szövetségre, amely több mint hatvan vállalatot tömörít.
A bizottság által Brüsszelben kiadott közlemény szerint a kezdeményezés része egy 20 milliárd eurós uniós alap az MI-gigagyárak létrehozására. Ezek a nagy volumenű MI-infrastruktúrák lehetővé teszik a mesterséges intelligencia modellek nyílt és együttműködésen alapuló fejlesztését, valamint hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa vezető erővé váljon ezen a területen.
Az EU InvestAI alapja négy MI-gigagyár létrehozását fogja finanszírozni az EU területén. Ezek a gigagyárak a legösszetettebb és legnagyobb MI-modellek betanítására specializálódnak, amelyek az orvostudomány vagy más tudomány területén hozhatnak áttöréseket. Az új generációs MI-modellek hatalmas számítási kapacitást igényelnek, ezért a gigagyárak körülbelül 100 ezer legújabb generációs MI-chippel fognak rendelkezni, ami négyszer több, mint a jelenleg épülő MI-gyárak kapacitása.
Az EU célja, hogy minden vállalat - nem csak a legnagyobb szereplők - hozzáférjen a nagy teljesítményű számítási kapacitáshoz.
Azt szeretnénk, hogy az MI-fejlesztők az innovációs erejük alapján versenyezzenek, ne csupán a chipekhez való hozzáférésük vagy pénzügyi erejük által- mondta von der Leyen. Kiemelte, hogy Európában a hangsúlynak az iparág-specifikus MI-alkalmazások fejlesztésén kell lennie.
A mesterséges intelligencia segíthet növelni versenyképességünket, megvédeni biztonságunkat és javítani a közegészségügyet. Emlékeztettek a tavaly augusztusban hatályba lépett uniós törvényre, amely 2026-tól egységes szabályokat hoz létre a mesterséges intelligencia alkalmazására. Az elnök emellett megerősítette, hogy csökkenteni fogja az MI-vállalatok előtt álló bürokratikus akadályokat.
Túl gyakran hallom, hogy Európa le van maradva a versenyben, miközben az Egyesült Államok és Kína már előnyben van. Én nem értek egyet. Mert a mesterséges intelligencia versenye még messze nem ért véget- fogalmazott az Európai Bizottság elnöke. - Igazság szerint még csak a kezdeténél tartunk. A határok folyamatosan mozognak. És a globális vezetőszerep megszerzése még nyitott - tette hozzá.
Az EU AI Champions Initiative szövetség, amely a nagy ipari (Airbus, L'Oréal, Mercedes, Siemens, stb.) és technológiai (Spotify, Mistral AI, stb.) csoportokat tömöríti, a kezdeményezők szerint szerint segítene "felszabadítani Európa teljes potenciálját" az MI terén, különösen az új technológia szabályozási keretének egyszerűsítésével.
![Photo by Christian Lue on Unsplash](http://image.Medicalonline.staging.pph.lan/580x366/995907.jpg)