2024. december. 25., szerda - KARÁCSONY, Eugénia.
hirdetés
hirdetés

Kanadai molekuláris biológus kapta idén a Debrecen Díjat

A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara Stephen W. Scherer professzornak, a torontói Hospital for Sick Children egyetemi klinika kutatási vezetőjének ítélte oda idén a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetést. A molekuláris biológus többek között az autizmussal kapcsolatos kutatásokban ért el áttörő eredményeket. Scherer professzor az elismerést kedden a Debreceni Egyetemen rendezett ünnepségen vette át.

A 2003-ban életre hívott Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetéssel a molekuláris medicina területén nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményeket ismerik el. A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának professzorai által évente megválasztott eddigi díjazottak között az élettudományi terület olyan meghatározó alakjai szerepelnek, mint például a humán örökítőanyag megismerésének apostola, Craig Venter, az immunrendszer karmesterének tekintett dendritikus sejtek felfedezéséért – a Debrecen-díjat követően – Nobel-díjat is kapott Ralph Steinman, az elhízásért felelős genetikai mechanizmusok feltárásáért 2014-ben díjazott Sir Stephen O’Rahilly és a 2023-ban Nobel-díjjal jutalmazott Karikó Katalin.

A Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért egy rendkívül rangos díj. A kitüntetéssel egy komoly kiválasztási folyamatot követően világhírű tudósok tudományos tevékenységét ismerik el. A díj kapcsán kialakuló tudományos együttműködések a Debreceni Egyetem presztízsét is jelentősen növelik – mondta Tőzsér József, a Debreceni Egyetem élettudományokért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese.

A díj odaítéléséről minden évben a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának egyetemi tanárai döntenek. A díjazott személyére a kar professzorai, illetve a korábbi kitüntetettek tehetnek javaslatot. Scherer professzort például a legelső díjazott, Craig Venter professzor javasolta. A kar vezetése által felkért bizottság megtárgyalja az előterjesztéseket és kiválaszt két jelöltet, akik közül a kar összes professzora titkos szavazással dönt.

Olyan tudósokat díjazunk, akik felfedezésükkel az emberiség javát szolgálják, kutatási eredményeiknek a betegségek diagnosztizálásában és gyógyításában is jelentős szerepük van. Az, hogy a nemzetközi hírű tudósok ellátogatnak egyetemünkre, segíti a kollégáink fejlődését, számos kollaboráció, közlemény keletkezett már eddig is a díj kapcsán – hangsúlyozta Mátyus László, a DE Általános Orvostudományi Kar dékánja.

Az idei díjazott Stephen W. Scherer professzor, a torontói Hospital for Sick Children egyetemi klinika kutatási vezetője és a Torontói Egyetem orvosi karának kiemelkedően elismert professzora. Scherer professzor egyetemi diplomáját 1991-ben, PhD tudományos fokozatát 1995-ben vette át a Torontói Egyetemen. Korábbi mentorával, Lap-Chee Tsui professzorral (aki a cisztás fibrózis betegség génjének felfedezője) közösen hozták létre Kanada első humán genomikai központját, az Alkalmazott Genomikai Központot a Hospital for Sick Children intézményen belül. Scherer professzor jelenleg számos nagy jelentőségű genomikai kutatás vezetője, melyek jótékony hatásai világszinten érvényesülnek. Mindeddig több mint 400 tudományos közleményt publikált, melyekre kiemelkedően nagy számban, több mint 133000-szer hivatkoztak.

Fotó: unideb.hu
Fotó: unideb.hu

Scherer professzor alapvető felfedezése arra vonatkozik, hogy a DNS örökítő anyag viszonylag hosszú – akár géneknek megfeleltető méretű szakaszai – kettőnél több kópiában is előfordulhatnak a genomunkban. Továbbá, hogy az egyes egyének között a kópiaszám mintázat különböző lehet és ezt kópiaszám variabilitásnak (copy-number variation, CNV) nevezte el. Az egész genomra kiterjedő kópiaszám-változások különböző betegségek kialakulásával mutatnak összefüggést. Scherer professzor a genomon belüli kópiaszám variabilitás szerepét különböző egészségi állapotokkal összefüggésben és különösen az autizmus spektrumzavarok kapcsán tárta fel. Munkatársaival számos betegséggel összefüggő kópiaszám variabilitást és betegségre hajlamosító gént fedeztek fel az autizmus spektrumzavarban szenvedő egyéneknél – ismertette Papp Zoltán, a DE Általános Orvostudományi Kar tudományos dékánhelyettese. 

Felfedezéseik széles körben elérhető klinikai tesztekhez vezettek, amelyek világszerte családok ezreinek könnyítik meg a korai diagnosztikai tájékozódást.

Mi voltunk az elsők, akik bizonyítottuk, hogy az autizmus kialakulásának biológiai okai vannak. Ez a felfedezés korai diagnózis esetén segítheti a gyógyítást. Jelenleg már zajlanak a klinikai tesztek, reményeink szerint a közeljövőben bejelenthetjük, hogy bizonyos autizmus-típusokra hamarosan lehetnek gyógyszerek. Örülünk annak, hogy ezzel segíthetünk a családoknak. Hatalmas megtiszteltetés számomra a Debreceni Egyetem kitüntetése, amely nem csak az eddig elért eredményeket díjazza, hanem a jövőbeli tudományos tevékenységet is elősegíti. Nagyon örülök annak, hogy bekerülhettem a díjazottak közé, hiszen nagyrabecsült kutatók kapták már meg ezt az elismerést – jelentette ki Stephen W. Scherer professzor.

Stephen W. Scherer professzor a kitüntetést a Debreceni Egyetemen rendezett keddi ünnepségen vette át, majd megtartotta Discovering Biological Mechanisms in Autism Spectrum Disorder: Informing Medical Diagnosis and Treatment című előadását, melyben bemutatta eddigi kutatási eredményeit és ismertette jövőbeli terveit.  

(forrás: Debreceni Egyetem)
hirdetés

Könyveink