Innovációs lehetőségek az iskolavédőnői ellátásban
Az iskoláskort fenyegető kórképekről, a digitális tér veszélyeiről, valamint az ahhoz kapcsolódó prevenciós és terápiás lehetőségekről tanácskoztak a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett szakmai napon.
A szakemberek, pedagógusok, iskolavédőnők részéről kitüntetett figyelmet igényel a gyermekek pszichés, valamint fizikális fejlődése az iskoláskorban, különös tekintettel a digitális technikák használatával, valamint az ebben rejlő veszélyekkel kapcsolatban. A Debreceni Egyetem (DE) Egészségtudományi Karon (ETK) rendezett, Innovációs lehetőségek és aktualitások az iskolavédőnői ellátásban című szakmai eseményen ennek a kritikus időszaknak a kezeléséről tanácskoztak és osztottak meg tapasztalatokat a szakemberek.
A Magyar Tudomány Ünnepének megszervezése több mint húszéves hagyományra tekint vissza hazánkban és karunkon egyaránt. Hagyomány a hagyományon belül, hogy november hónapban, a tudomány ünnepe keretében tartjuk az iskolaegészségügyi ellátás tematikája köré szerveződő innovatív szemléletű szakmai konferenciát a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségével. Az ünnepi rendezvények kiemelt célja a szakmai közösségek figyelmének ráirányítása a tudományos eredmények fontosságára és azok alkalmazásának lehetőségeire. De nemcsak eredményekkel, hanem problémafelvetésekkel, kérdésekkel is támogatni kell azokat a területeket, ahol még nincsenek megoldások. A különböző szektorok, a tudomány, az oktatás, a szakma és a gyakorlat együtt, megfelelő nyitottsággal, kritikai szemlélettel segítheti a védőnői hivatás fejlődését, erősödését – hangsúlyozta Jávorné Erdei Renáta, a DE ETK oktatási dékánhelyettese.
A konferencia résztvevőit a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke is köszöntötte. Márton Zsuzsánna kiemelte, hogy a fiatalok kevésbé jelennek meg az egészségügyi ellátórendszerben, noha a megelőzés érdekében rájuk is kiemelt figyelmet kellene fordítani. Meggyőződésem, hogy ha elhanyagoljuk az ifjúság egészségi állapotát, akkor később több olyan problémával kell majd megküzdeniük, melyek megelőzhetők lettek volna. Példaértékű a Magyarországon működő védőnői, iskolavédőnői szolgáltatás prevenciós, egészségmegőrző, rekreációs, tájékoztató jellegű egészségügyi tevékenysége, hiszen ezek révén a fiatalok már most tehetnek hosszú távon az egészségük érdekében – részletezte a szövetség vezetője.
A teljes információ az egyetem honlapján