Hat napon át sztrájkolnak Nagy-Britanniában az orvosok
Szerdától hat napon keresztül tartó sztrájk kezdődhet az angliai egészségügyben. Ilyen hosszú munkabeszüntetés még sohasem volt a szigetország egészségügyi rendszerében, írja a The Guardian nyomán a Mérce.
A legnagyobb brit orvosi szakszervezet, azaz a Brit Orvosi Szövetség (BMA) arra készül, hogy a pályakezdő orvosok munkabeszüntetése szerdán reggel hét órakor rendjén elkezdődik, miután a kormánnyal folytatott tárgyalások december elején sikertelenül zárultak. Bár a szervezet akár még kedden este is kész fogadni a kormány ajánlatát, a megegyezésre csekélynek tűnik a lehetőség.
A BMA alapkövetelése, hogy sikerüljön megállítani a pályakezdő orvosok reálbérének zuhanását. Mivel ez 2008 óta folyamatosan tart, 35 százalékos béremelésre lenne szükség a zuhanás föltartóztatásához. Pillanatnyilag a rezidensek fizetése a 16 évvel ezelőtti bérük mindössze kétharmad részét teszi ki.
Az NHS-orvosok (azaz a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat orvosai) közel fele ún. „kezdő orvos”. Ők azok, akiknek a köre az egyetemről frissen kikerült orvosoktól a 10 éves vagy annál is hosszabb tapasztalattal rendelkező orvosokig terjed. Kétharmaduk a BMA tagja.
Egyébiránt a szervezet azt is követeli, hogy a kormányzat állja útját annak, hogy a jövőben az infláció és megélhetési költségek emelkedése erodálják az orvosok fizetését. Emellett figyelmeztet arra, hogy a már 2010 óta hatalmon lévő konzervatív kormányok folyamatos megszorító intézkedései miatt 60 milliárd font hiányzik a rendszerből, írja a Mérce.