Élményalapú tanulás a X. Semmelweis Egészségverseny döntőjén
A 700 induló csapatból minden eddiginél több, 40 csapat jutott döntőbe a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete (BOE) által immár tizedik alkalommal megrendezett Egészségversenyen. A háromfordulós viadal legjobbjai az élmények, a megszerzett tudás mellett a Semmelweis Egyetemre szóló felvételi többletpontokkal gazdagodtak.
A 2024-2025-ös tanévben 700 középiskolás csapat nevezett be határon innen és túl a BOE által szervezett X. Semmelweis Egészségversenyre, melynek célja az egészségtudatos szemléletformálás és az orvostudomány iránti érdeklődés ösztönzése. Az idén fennállásának 20. évfordulóját ünneplő egyesület a döntőt három online fordulót követően március 29-30-án szervezte meg a Semmelweis Egyetem Elméleti Oktatási Központjában (EOK), amelyre minden eddiginél több, 40 csapat jutott be.
A Semmelweis Egyetem arra törekszik, hogy az arra legérdemesebb fiatalokat vegye fel, hogy aztán később tovább öregbíthessék az egyetem hírnevét. Ezért is honorálja az egyetem felvételi többletpontokkal az Egészségverseny résztvevőit – jelentette ki a verseny megnyitóján köszöntőjében dr. Merkely Béla rektor. Megemlítette, hogy minden döntős csapat tagja már elnyert 10 felvételi többletpontot, a legjobb 10 közé kerülők pedig 15, míg a legjobb három csapat 20 pontra számíthatnak a Semmelweis Egyetemre való felvételi során. (A verseny szervezői szerint a 2026-ös felvételinél ezek öt ponttal emelkednek, vagyis 15, 20, és 25 többletpontot lehet majd megszerezni) Kiemelte azt is, mennyire fontos, hogy a fiatalok már most tisztában vannak a csapatmunka fontosságával, tekintve, hogy a gyógyítás során is mindig csapatban dolgoznak a betegek gyógyulása érdekében.
A rektor hangsúlyozta azt is, hogy a diákok nemcsak versenyzők vagy felvételizők, de egyúttal az egészséges életmód, az egészségtudatosság hírnökei is. Kulcsszerepük van és lesz abban, hogy ezek az ismeretek minél szélesebb körben elterjedjenek Magyarországon, és így a társadalom életminőségének, a várható élettartamának javulása révén remélhetőleg kevesebbet kell már gyógyítaniuk, mint elődeiknek.
A mi tudományterületünkre igazak Arisztotelész szavai: azzá válunk, amit rendszeresen teszünk, azaz csak olyan szorgalmas hallgatókból válnak jó orvosok és egészségügyi szakemberek, akik képesek arra, hogy nap mint nap felülmúlják önmagukat – mondta dr. Merkely Béla, hozzátéve, hogy minden csapatnak drukkol azért, hogy a legjobb tízbe, vagy a legjobb három közé kerüljön a verseny zárásakor.
Dr. Bánhidy Ferenc általános rektorhelyettes köszöntőjében azt emelte ki, hogy a felvételi többletpontokon túl már csak azért is megéri részt venni a versenyben, mert az így megszerzett tapasztalat jelentősen megkönnyíti majd Semmelweis Polgárként is az egyetemi éveket, később pedig hivatásuk gyakorlását is. Dr. Nyirády Péter, az Általános Orvostudományi Kar dékánja beszédében szintén a csapatmunka fontosságát emelte ki, felhívva a fiatalok figyelmét arra is, hogy a 2019-ben elkezdett kurrikulumreform során is azt tartották szem előtt, hogy a képzés elvégzését követően a megfelelő tudással felvértezett, gyakorlatias, minél gyorsabban, önállóan dolgozni képes, ugyanakkor csapatban együtt gondolkodó orvosokat bocsásson ki az egyetem. Bízom benne, hogy a verseny résztvevői – legyen bármi is Önökből –, képesek lesznek a társadalmat építeni, életet menteni – tette hozzá a dékán.
Karsai Alexandra, a BOE egészségfejlesztési elnökhelyettese beszédében köszönetet mondott a Magyarországon egyedülálló verseny résztvevőinek, hogy osztoznak az egyesületi tagok érdeklődésében és motivációjában. Legyetek már most büszkék magatokra, mert 700 csapatból ti vagytok a legjobb 40, és hihetetlen teljesítményt nyújtottatok már az első három forduló alatt is – jegyezte meg.
