2025. július. 10., csütörtök - Amália.
hirdetés
hirdetés

Elindult az Aktív Kórházak program

Elkeserítő a kórházi dolgozók egészségi állapota

Szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség, elhízás, depresszió, stressz és daganatos megbetegedések – hazai és nemzetközi kutatások is igazolják, hogy az egészségügyi dolgozók körében gyakrabban fordulnak elő az említett problémák. Miközben ők nap mint nap mások gyógyításáért fáradoznak, a saját egészségük megóvására gyakran nem marad elegendő idejük és energiájuk. Ezen a helyzeten szeretne változtatni az Aktív Kórházak egészségfejlesztő program, amely júliusban indult a Bethesda Gyermekkórház szakmai vezetésével, a Bajai Szent Rókus Kórház és a Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet szoros együttműködésével.

Súlyos egészségügyi kockázattal szembesülnek a kórházi dolgozók, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, a 2-es típusú cukorbetegséget, az elhízást, az izom- és csontrendszeri sérüléseket, a depressziót és bizonyos daganatos megbetegedéseket – hangzott el idén februárban a Bethesda Gyermekkórház és a Magyar Kórházszövetség által rendezett országos konferencián. Leterheltségük következtében gyakori körükben a nagyfokú stressz, a mozgásszegény életmód és az alváshiány, amelyek hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A három kórház szakemberei most azért fogtak össze, hogy a rendszeres mozgás, a tudatos életmód és a kiegyensúlyozott táplálkozás ne csupán időszakosan, hanem tartósan jelen legyen és az egészségügyi dolgozók mindennapjainak szerves részévé váljon. 

A kezdeményezés üzenete egyszerű, de annál fontosabb: Legyen a mozgás mindenki számára a mindennapok része!” A többhónapos, hetente rendszeres aktivitásokkal jelentkező Aktív Kórházak program célja, hogy az intézmények közel 2200 dolgozója, valamint a náluk gyógyuló betegek és hozzátartozóik is kedvet kapjanak a sportoláshoz. Emellett – a kezdeményezés eredményeképp – egy olyan országosan is alkalmazható szakmai ajánláscsomag készül, amely elősegíti a jövőben, hogy valamennyi egészségügyi intézmény rendszerszintű működésébe beépülhessen az aktívabb, egészségmegőrző szemlélet. A három eltérő profilú, évente együttesen közel 420 ezer beteget ellátó intézmény különbözősége – fővárosi gyermek-, regionális, illetve kisvárosi egészségfejlesztő kórház – remek lehetőséget kínál arra, hogy az ajánlások hatását többféle környezetben vizsgálják, ezáltal is elősegítve egy, a már említett széles körben alkalmazható, valóban hatékonyan működő jógyakorlat-gyűjtemény” kidolgozását.

Az egészségfejlesztő program középpontjában a kórházak dolgozói állnak, a kezdeményezés azonban túlnyúlik a kórházak falain. Célja, hogy a betegek, hozzátartozóik, sőt a lakosság szélesebb köre számára is példát mutasson: az egészségvédelem nem üres szólam, hanem mindennapi, felelős döntés kérdése. „Mi, egészségügyi dolgozók a gyógyító munkában mások egészségére fókuszálunk, míg a sajátunk sokszor háttérbe szorul a sok teendő miatt. Ezen szeretnénk változtatni ezzel a kezdeményezéssel, és ösztönző példaként hatni egymásra, valamint a betegeinkre és családtagjaikra. A mozgás gyógyít. Ha mi magunk jól, jobban vagyunk, az a gyógyító munkánk eredményességében, a betegeinkhez való odaadó figyelmünkben, emberi odafordulásunkban is megmutatkozik” – hívta fel a  figyelmet dr. Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

A programban való részvétel abban segíti a szakembereket, hogy miközben betegeik életmódjára figyelnek, saját egészségükre is tudatosabban tekintsenek. A cél nem az, hogy mindenki sportolóvá váljon, hanem az, hogy a mozgás elérhető és természetes szokás legyen bárki számára – munkaidőben és azon túl is. „A gyógyító munkát végzők fizikai és mentális állapota nemcsak saját életminőségüket határozza meg – a betegellátásra is jelentős hatással van. A rendszeres fizikai aktivitás kulcsszerepet játszik a betegségek megelőzésében, emellett csökkenti a kiégés kockázatát, javítja a stressztűrő képességet, sőt, növeli a munkával való elégedettséget is. Az egészségügyi dolgozók számára mindez egyszerre befektetés saját jóllétükbe és gyógyító munkájuk minőségébe– fogalmazott dr. Kovács Viktória Anna, az Aktív Kórházak szakmai vezetője. 

Az Aktív Kórházak program a következő hónapokban folyamatosan betekintést nyújt a három kórház mindennapjaiba, elsősorban az intézmények közösségi oldalain és belső, kommunikációs felületein keresztül. A heti rendszerességű aktivitások célja nem csupán a figyelem felkeltése, hanem valódi, hosszú távú inspiráció megteremtése ahhoz, hogy az egészségügyi dolgozók, betegek és családtagjaik is megérezzék: a mozgás nem luxus, hanem alapvető szükséglet. És ha közösen teszünk érte, az egészség nemcsak megőrizhető, de újraépíthető is.

 

Fotó: Bethesda
Fotó: Bethesda

hirdetés

Könyveink