2025. február. 21., péntek - Eleonóra.
hirdetés
hirdetés

Bódis László a nemzetközi együttműködésről

Nyitottak a magyar kutatók és vállalkozók a nemzetközi együttműködésre – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.

Bódis László közölte: a magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma egyre mélyebben beágyazódik a nemzetközi vérkeringésbe, és óriási az igény a külföldi partnerekkel közösen megvalósítható együttműködések iránt. "Ez egy jó dolog, mert a nagy tudományos áttörések és innovációk általában nemzetközi, országok közötti kooperációkból származnak", fogalmazott. Mint mondta, ma már minden harmadik doktorandusz, körülbelül háromezer hallgató külföldről érkezik Magyarországra, emellett 45 százalékkal nőtt az elmúlt tíz évben a nemzetközi együttműködésben létrehozott tudományos eredmények száma is.

A helyettes államtitkár beszámolt arról, hogy tavaly kínai és török partnerekkel közös kutatás-fejlesztési együttműködésekre hirdettek pályázatot, amelyek nagyon népszerűek. Az együttműködésekre mindkét fél oldaláról egy kutatóintézet vagy egyetem és egy vállalkozás pályázhat, vagyis négy partner áll össze egy-egy fejlesztési cél megvalósítása érdekében. Hozzátette: a kínai partnerekkel közös fejlesztésekre 700 millió forintos támogatási keret áll rendelkezésre. Összesen 71 pályázat érkezett, pályázónként 30-70 millió forint nyerhető el. Török partnerekkel közös fejlesztéseket 400 millió forintos keretből támogatnak, ez utóbbira 44 pályázat érkezett – mondta.

Bódis László kitért arra is, hogy a Neumann János-programban 2023-ban megfogalmazták a magyar innováció kitörési pontjait: ide tartozik a digitális átállás, az egészséges élet, valamint az energiarendszer klímasemlegesen átállítása. A fejlesztési projekteket is ezeken a területeken valósítják meg. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy az elmúlt években a kínaiak élre törtek, és a törökök is dinamikusan előreléptek az innovációs eredménytáblán, ezért a magyar kutatóknak érdekük, hogy szorosan együttműködjenek velük. Fontos továbbá, hogy a magyar vállalkozók előtt kinyissák ezeket a "nagyon jelentős" piacokat.

Bódis László beszélt a Hu-rizon programról is, kiemelve: a programot tavaly indították, miután a modellváltó egyetemeket Brüsszel "egy nagyon igazságtalan döntéssel" kizárta az európai együttműködésekből. A pályázat keretében 12 milliárd forinttal támogatják, hogy a magyar egyetemek a világ élvonalába tartozó felsőoktatási intézményekkel (például Stanford, Cambridge) működjenek együtt. A programot idén is folytatják.

A helyettes államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában azt hangsúlyozta: Magyarország akkor lehet sikeres, ha a kutatók minél szorosabb nemzetközi kapcsolatokkal rendelkeznek, és beágyazódnak a nemzetközi szférába. Jelezte: a kínai-magyar együttműködésekre hétszeres, a török-magyar viszonylatban pedig nyolcszoros a túljelentkezés.

 

MTI / Bodnár Boglárka
MTI / Bodnár Boglárka

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink