2025. február. 25., kedd - Géza.
hirdetés
hirdetés

A ritka betegségek diagnózisát segíti az MI-alapú modell Kínában

A pekingi Orvosegyesületi Főiskolai Kórház és a Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó automatizálási intézet elindította közös fejlesztésű és Kínában elsőként a ritka betegségekre szakosodott mesterséges intelligencia (MI) nagy nyelvi modelljét, mellyel a diagnosztikai pontosságot és a klinikai orvosok hatékonyságát fokoznák, jelentette a kínai állami média.

A pekingi Orvosegyesületi Főiskolai Kórház (PUMCH) közlése szerint a "PUMCH-GENESIS" névre hallgató MI nagy nyelvi modell a világ első, kínai demográfiai jellemzőkhöz igazított ritka betegségek modellje, mely Kína már összegyűjtött ritka betegségekkel kapcsolatos ismereteire és a lakosság genetikai adataira épült.

A PUMCH-GENESIS modell egy párbeszédpanelba beírt tünetek elemzése után másodperceken belül értesítéseket tud generálni a lehetséges ritka genetikai rendellenességekről, vagy komplex idegrendszer-fejlődési állapotokról, emellett tanácsokat ad a megfelelő szakorvosokkal, konzultációkkal és szükséges vizsgálatokkal kapcsolatban is - ismertette a kórház.

Bár az egyes ritka betegségek előfordulási aránya rendkívüli kicsi, hatalmas sokféleségük jelentős diagnosztikai akadályokat támaszt. A téves diagnózis és a késedelmes megerősítés továbbra is kritikus kihívást jelent a betegek számára, így a PUMCH-GENESIS modellhez hasonló MI-eszközök alkalmasak arra, hogy ezeket a rendszerszintű hiányosságokat orvosolják.

Csang Su-jang, a PUMCH elnöke szerint a hagyományos MI-modellek korlátokba ütköznek a ritka betegségek alkalmazásakor, mert töredékes esetadatokkal és csekély gyakorlati mintákkal rendelkeznek.

Ennek leküzdése érdekében a kutatócsoport egy újszerű technikai keretrendszert dolgozott ki, amely minimális kezdeti adatokat integrál a klinikai szakértelemmel, hogy a diagnosztikai folyamat során végig döntéstámogatást is nyújtson- mondta Csang.

Az elnök szerint a jelenleg nyilvános tesztelési szakaszban lévő modellen keresztül a betegek hozzáférhetnek az előzetes konzultációs és időpontegyeztetési funkciókhoz, mellyel egy kezdetleges diagnosztikai útmutatást kapnak.

A kórház azt is hozzátette, hogy a következő fázisban bevezetik majd a klinikai orvosokra összpontosító funkciókat is, mint például az orvosi receptek generálását, a genetikai jelentésekkel és a betegségek öröklődésével kapcsolatos tanácsadási eszközöket.

(forrás: MTI)
hirdetés

Könyveink