Október 22-ig lehet pályázni az idei Nekem Szól! Egészségértés Díjra
Sokan kétkedve fogadják a média egészségügyi híreit
Még lehet nevezni az ötödik alkalommal meghirdetett, több mint kétmillió forint összdíjazású Nekem Szól! Egészségértés Díj pályázatra.
A magyarok többségének problémát okoz megítélni, mennyire megbízhatóak a médiából érkező, betegségekkel kapcsolatos információk, ötödüknek gondot okoz továbbá hiteles információt találni a szükséges szűrővizsgálatokkal és védőoltásokkal kapcsolatban – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) megbízásából végzett országos reprezentatív kutatásból. A kutatás eredményei ismét rávilágítottak, hogy az egészségértés fejlesztése az egészségügy összes szereplője számára értéket teremt. Az idén ötödik alkalommal meghirdetett, több mint kétmillió forint összdíjazású Nekem Szól! Egészségértés Díj pályázatra október 22-ig lehet nevezni a nekemszol.hu honlapon.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) országos reprezentatív kutatásának eredményei szerint a magyarok többségének, több mint 62 százalékának problémát jelent annak eldöntése, hogy a médiából szerzett, betegségekkel kapcsolatos információk megbízhatóak-e: a válaszadók mindössze 3,2 százaléka gondolja úgy, hogy nagyon könnyű egy egészséggel kapcsolatos információ hitelességét eldönteni. Mindez egy világjárvány idején pedig számos kockázatot hordoz magában.
Dr. Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója a kutatás eredményei kapcsán elmondta: ma már nagyon sokféle forrásból tájékozódunk betegségeinkről, ezért még fontosabb, hogy meg tudjuk ítélni egy-egy forrás hitelességét, valamint értsük és megfelelően felhasználjuk a talált vagy kapott információt. A mindennapjainkat alapvetően meghatározó koronavírus-járvány is rávilágított, hogy a hiteles, közérthető, egészséggel kapcsolatos kommunikáció elengedhetetlen az egészségünk megőrzése érdekében – emelte ki Holchacker Péter.
A kutatás arra is rávilágított, hogy a megkérdezettek több mint ötödének (21,4 százalék) gondot okoz információt találni az életkoruk vagy meglévő rizikófaktoraik alapján számukra szükséges, illetve ajánlott szűrővizsgálatokkal és védőoltásokkal kapcsolatban.
Az egészségértés képességének fejlesztését támogató kezdeményezéseket díjazza az AIPM által gondozott Nekem Szól! Egészségértés Díj pályázat, mely a legsikeresebb, egészségértést fejlesztő hazai programokat kívánja feltérképezni, díjazni, és a szélesebb közvélemény számára bemutatni.
Miért különösen fontos a jelenlegi helyzetben az egészségértés fejlesztése, és miért érdemes pályázni? A 2020-as zsűri tagjaival készített videóból kiderül: https://youtu.be/8IsAgoQ40Lo
Az idén ötödik alkalommal meghirdetett, több mint kétmillió forintos összdíjazású pályázatra október 22-ig lehet nevezni a nekemszol.hu honlapon keresztül, ahol a zsűri által kiválasztott legjobb 10 pályaműről a közönség is szavazhat. A legtöbb voksot begyűjtő projektet közönségdíjjal honorálják a zsűri által odaítélt díjak mellett, míg az „Egészségértés – Fókuszban a család” témában különdíjat osztanak. Mindemellett a beérkezett pályaművek közül a legjobb hiteles egészségügyi felvilágosítással foglalkozó digitális projektet a Nekem Szól! Egészségértés Díj stratégiai partnere, a Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület bruttó 100 000 forint összegű különdíjjal jutalmazza.
A különdíj kapcsán Matics Katalin, az Egyesület ügyvezetői alelnöke, a Nekem Szól! Egészségértés Díj korábbi zsűritagja elmondta: „Valljuk, hogy mind a betegek, mind az egészségügyben dolgozók érdeke, hogy az interneten fellelhető egészségügyi információk átláthatóbbak legyenek, mert az segíti a betegek hatékonyabb önmenedzselését, az egészségtudatosságot, és jelentős terhet és felelősséget vesz le az egészségügy válláról. Éppen ezért tartjuk kiemelten fontosnak, hogy támogassuk azokat a digitális megoldásokat, melyek megfelelnek az EgészségKommandó szempontrendszerének, azaz átláthatóak és szakmailag korrekt felvilágosítást nyújtanak.”
További újdonság, hogy változtak a pályázható kategóriák is, így idén az alábbi területekről várják a pályaműveket:
1. Egészségügyi intézmények és egészségügyi szakemberek
2. Társadalmi szervezetek, egyéb állami és gazdálkodó szervezetek és szakembereik, média és kommunikációs ipar szereplői, valamint az egészségipar szereplői
A részletes pályázati kiírás és a további feltételek a www.nekemszol.hu oldalon, míg a pályázattal kapcsolatos további friss hírek, videók a facebook.com/nekemszol oldalon érhetőek el. A legjobb egészségértést fejlesztő pályaműveket bemutató eredményhirdetés november végén lesz.