2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

A magyar felnőttek általában érzékelik a generációs feszültséget

Kétszer annyian vannak azok, akik szerint van, mint akik szerint nincs ellentét a fiatalok és az idősebbek között, közölte a Mathias Corvinus Collegium (MCC) a hozzá tartozó Ifjúságkutató Intézet közvélemény-kutatásának eredményét ismertetve.

Az Ifjúságkutató Intézet által 2022 tavaszán készített reprezentatív kutatásból kiderült, hogy a megkérdezettek 41 százaléka szerint van, míg 20 százalékuk szerint nincs ellentét a fiatalok és az idősebbek között. A maradék (38 százalék) bizonytalan, érez is ellentétet meg nem is.

A generációs ellentétet másképp látják a különböző korcsoportba tartozók: minél fiatalabbakat kérdezünk, annál nagyobb arányban vannak azok, akik ellentétet érzékelnek. A legfiatalabb (18-29 éves) korcsoportba tartozók hattizede (59 százalék) szerint van ellentét, a 30-39 éves korcsoportba tartozók fele (49 százalék), míg a 40 évesek és idősebbek már csak négytizede érzékel ellentétet.

Ennek megfelelően az életkor emelkedésével növekszik azok aránya, akik nem érzékelnek ellentétet, a 60 évesek és idősebben körében háromszoros arányt figyelhetünk meg a legfiatalabb 18-29 évesekhez képest.

A magyarországi 18 évesekre és idősebbekre vonatkozó reprezentatív mintával készülő kutatást ezer ember telefonos (CATI) megkérdezésével végezte az Ifjúságkutató Intézet májusban és júniusban. A közleményében idézték Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézet vezetőjét, aki szerint a generációs ellentétek érzékelésében megfigyelhető életkori különbségek más szociodemográfiai jellemzők szerint (például iskolai végzettség, a lakóhely településtípusa) nincsenek jelen. Mindez arra utal, hogy a különböző korosztályok együttműködése ténylegesen nem függ mástól, csupán az életkortól.

Az MCC emlékeztetett, augusztus 12-én tartják a Nemzetközi Ifjúsági Napot, amelynek témája idén a generációk közötti szolidaritás.

Jana V. M. képe a Pixabay-en
Jana V. M. képe a Pixabay-en

(forrás: MTI)
hirdetés

Könyveink