2025. február. 07., péntek - Tódor, Rómeó.
hirdetés
hirdetés

A jövő kutatói tanácskoztak Debrecenben

A Z generáció és az egészségkárosító magatartás összefüggéseiről, a menopauza tüneteit befolyásoló táplálkozásról és a védőnői hivatás átalakulásáról is szó volt a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar Tudományos Diákköri Konferenciáján.

Az Egészségtudományi Karon rendezett konferencia megnyitóján elhangzott: az ETK-n kiemelt jelentősége van a fejlődés és a tehetséggondozás szempontjából a tudományos diákköri tevékenységnek, mely elősegítheti a kötelező tananyaggal kapcsolatos ismeretek elmélyítését, a képzési követelmények, a tantervi tananyagot meghaladó ismeretek elsajátítását és a hallgatói kutatómunkát.

A tanácskozáson egyetemisták és középiskolások mutatták be kutatási eredményeiket négy társadalomtudományi szekcióban. Rusinné Fedor Anita, az ETK általános és tudományos dékánhelyettese köszöntőjében arról beszélt, hogy a tudomány nem önmagának való mesterség, sokkal inkább a szélesebb társadalmat, társadalmi csoportok fejlődését, kibontakozását és gyarapodását kell szolgálnia. 

Fotó: DE
Fotó: DE


Olyan fontos és aktuális témák kerültek terítékre, melyek nem csak tudományos szempontból lényegesek, hanem a társadalom mindennapjaira is hatást gyakorolnak. A TDK alkalmat kínál arra, hogy a hazai és a határon túli hallgatók ösztönző tudományos környezetben mutathatják be tevékenységüket, különféle perspektívákban tárják fel a világban zajló folyamatokat, segíthetik a társadalmi kihívások megértését és megfejtését. Minden egyes vita és előadás új lehetőséget teremt a tudományos közösség számára. A TDK a kiválóság versenye és egyben elismerése – fogalmazott a dékánhelyettes.

Jóna György, az Egészségtudományi Kar egyetemi docense, a Tudományos Diákköri Tanács elnöke elmondta: a TDK legfontosabb célkitűzése minden esetben az, hogy a hallgatók személyes tapasztalatokat szerezzenek a kutatómunkával kapcsolatban, ezáltal pedig aktív részesei legyenek a tudományos életnek.

A határon túli egyetemek és a helyi középiskolák bevonásával rendezzük meg idén a tanácskozást, és nagy öröm, hogy nem csak a kar hallgatói, hanem a társintézmények képviselői is színvonalas előadásokkal készültek. Ez a fajta együttműködés hosszú távon is eredményes kooperációkat indított el a kar és a tudományos intézmények, szervezetek között – emelte ki a TDT elnöke.

A fiatal kutatók többek között a krónikus veseelégtelenségben szenvedők betegútjának feltérképezéséről, a drogok és az alkohol társas kapcsolatokra gyakorolt hatásairól, a Z generáció és az egészségkárosító magatartás összefüggéseiről, a multimorbiditás és mortalitás vizsgálatának eredményeiről, valamint a kiégés, reziliencia és megküzdési stratégiák kapcsolatáról tartottak szakmai előadásokat.

A teljes információ

(forrás: Debreceni Egyetem)

cimkék

hirdetés

Könyveink