A Protein & Cell folyóiratban június 10-én jelent meg a BGI Genomics' Institute of Intelligent Medical Research (IIMR) kutatóinak cikke, amelyben az Alzheimer-kór kialakulásának korai biomarkereit és a monitorozásra érdemes idegsejt-típusokat írták le, segítve ezzel az Alzheimer-kór korai terápiáját.
Sclerosis multiplexben a kisagy degenerációjának alapjául szolgáló mechanizmusokat tárták fel kutatók. A mitokondriális diszfunkció kulcsszerepet játszhat a Purkinje-sejtek fokozatos elvesztésében és a motoros károsodások súlyosbodásában.
Egy régi-új molekula, a Hevin nemcsak visszafordítja a kognitív károsodást, de az asztrociták szerepének feltárásában is hasznos lehet, írja az OTSZ Online.
A Hokkaido University kutatócsoportja a Scientific Reports folyóiratban megjelent cikkében arról számolt be, hogy szintetikus hidrogél és őssejtek egyidejű használatával képesek voltak agyszövetek újranövesztésére agysérülést követően.
A San Antonio székhelyű University of Texas kutatócsoportja a Science Advances folyóiratban megjelent cikkében arról számolt be, hogy egy vírusos fertőzésekhez hasonló “gyulladásos trigger” lehet az Alzheimer-kór megbízható biomarkere.
A San Diego-i Scripps Research Institute kutatói a PNAS folyóiratban megjelent cikkükben az Alzheimer-kór és az asztrociták által termelt koleszterin közötti kapcsolat pontosabb részleteit fedték fel egy új képalkotó eljárás segítségével.
A Nature-ben jelent meg a Massachusetts General Hospital kutatóorvosainak új cikke, melyben egy olyan szignalizációs útvonalat írnak le, ami segíthet az egyes neurológiai betegségek során bekövetkező agyi gyulladásos folyamatok csökkentésében.