Az Európai Unióban még mindig lehet nagy fájdalmat okozó állatkísérleteket végezni, ezen szeretnének változtatni a Stop Vivisection nemzetközi mozgalom szervezői – írja az MNO.
A Hongkongban élő Mátrai Eszter a delfinek gondolkodását és érzékelését vizsgálja, ezen belül is elsősorban a delfinek tájékozódását kutatja, számol be róla az [origo].
Több ezer, az egészségügyi szakdolgozókhoz sorolt, de valójában nem oda tartozó szakembert „halásztak ki” a regiszterből tegnap a szakállamtitkárság és a hivatásrendi köztestület közötti tárgyaláson – írja a Magyar Hírlap.
Az anatómia és a sporttudomány közös távlatairól beszélgetnek anatómusok, plasztikai sebészek, biokémikusok, zoológusok, etológusok és pedagógusok azon a jövő heti konferencián, melyet többek között a Magyar Biológia Társaság Mozgás- és Viselkedés-biológiai Szakosztálya szervez. Székely Andreát, a Semmelweis Egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetének egyetemi docensét a 41. Mozgásbiológiai Konferencia titkairól faggattuk.
A világ egyik legkülönösebb gerincese, a szőrös, tojásrakó, főként vízi életmódot folytató kacsacsőrű emlős (Ornithorhynchus anatinus) most elkészített géntérképe - akárcsak külseje - részben a madarakkal, részben a hüllőkkel, részben az emlősökkel mutat rokonságot.
Még mindig nem tudunk eleget a kullancsokról
Dr. Kapiller Zoltán állatorvos, zoológus, a kullancsokkal foglalkozó tudományág, az acaro-entomológia egyik legjelentősebb hazai képviselője. Az általa kifejlesztett kullancseltávolító kanál elnyerte az EUREKA Találmányi Világkiállítás aranyérmét, 2001-ben Kullancsok és zoonózisok címmel szakkönyve jelent meg. A sokáig a Semmelweis Egyetem Bőrklinikáján is dolgozó „interdiszciplináris” kollégát a kullancsok által terjesztett betegségekről és azok megelőzési lehetőségeiről kérdezte dr. Kern Dávid.
Hagyományt törünk, hiszen ön állatorvos, e rovatunkban pedig mind ez ideig csak orvosok kaptak szót. Nemrég megjelent könyvét viszont éppen nekik ajánlja.
– A könyv nem titkolt célja, hogy megalapozatlan félelmeket oszlasson el. Hiteles információkat nyújtva kívántam átfogó ismereteket nyújtani a kullancsok családjáról és leggyakoribb fajaikról. A könyv három fő fejezete ugyanannak a problémakörnek különböző aspektusait vizsgálja: az első a kullancsfajok rendszertani besorolását, anatómiai és élettani jellemzőit tárgyalja, a másodikban az állatok kullancs okozta betegségeiről esik szó, a harmadik – dr. Szentgyörgyi László által írt – fejezet pedig részletesen tartalmazza a hazánkban előforduló, kullancsok terjesztette humán fertőző betegségek patogenezisét, tünettanát, kezelésének és megelőzésének lehetőségeit.
Milyen gyakoriak a kullancsok által közvetített betegségek?
– Az Európában előforduló 42 kullancsfaj által terjesztett betegségek közül eddig kilenc ismert, a leggyakoribbak az ehrlichiosis, a Lyme-kór, a kullancs-encephalitis, a Q-láz, a tibola és a babesiosis. Éves incidenciájuk a tucatnyi és a tízezres nagyságrend között változik, a gyakorló humán vagy állatorvos számára azonban feleslegesnek tartom a számok pontos ismeretét.
A gyógyítás egyénközpontúságára álljon itt Karinthy híres mondata. Egy barátja meglátogatta halálos ágyánál az írót, aki az állapotát firtató kérdésre így felelt: „A járvány alászállóban van, ma már csak én halok meg.”
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?