Az új orális antikoagulánsokról: rózsák tövisekkel 1. évf. 1. szám
Medical Online >> Háziorvostan
2013-12-10
Az indirekt hatású kumarinok már több mint fél évszázada az orális alvadásgátló kezelés elsődleges szerei, ismert nehézségeik miatt természetes az igény olyan új alvadásgátló alkalmazására, mellyel „nyugdíjazhatók” lennének.
A kórházi kezelési idő csökkentése vénás tromboembólia miatt kezelt betegeknél 1. évf. 1. szám
Medical Online >> trombózis
2013-07-08
Komplikációmentes mélyvénás trombózis és pulmonális embólia esetén a 15-20 napos kórházi kezelés jelentősen rövidülhet, mivel annak időtartamát rivaroxaban adása esetén kizárólag a beteg általános állapota határozza meg, és nem növeli a K-vitamin-antagonistáknál megszokott, kellő terápiás dózis eléréséhez szükséges időtartam.
Stroke prevenció a neurológus szemével 1. évf. 1. szám
Medical Online >> trombózis
2013-03-14
Az iszkémiás stroke-ok kb. 20 százaléka kardiogén eredetű, mely esetek felében pitvarfibrilláció (PF) áll a háttérben. A nem valvuláris eredetű PF prevalenciája az életkorral párhuzamosan nő, 80 év felett már a populáció 10 százalékát érinti.
Az INR önellenőrzése jobb véralvadási kontrollt eredményez és minimálisra csökkenti azt a „kockázati periódust”, amikor az INR-értékek kívül esnek a terápiás tartományon, azaz azt az időszakot, amikor a legnagyobb eséllyel kell számítani vérzés vagy thromboembolia előfordulására.
Sürgősségi helyzetekben szükségessé válhat azon antikoaguláns szerek hatásának felfüggesztése, melyeket a stroke hosszú, a posztoperatív vénás tromboembólia rövid távú megelőzésére, vagy a vénás tromboembólia szekunder prevenciójára használunk. Mit mondanak az irányelvek?
A nyugati életmód terjedésével a fejlődő világban rohamosan nő a gyulladásos bélbetegség előfordulása, ami a kezelési algoritmusok és lehetőségek újragondolását sürgeti. Milyen tanulsággal jár mindez a fejlettebb országok számára?
Itt az ideje, hogy búcsút mondjunk a K-vitamin-antagonistáknak és talán a heparinnak is? – teszi fel a kérdést az Advances in Venous Arterial Thrombosis című szakfolyóirat közleménye.
A mélyvénás trombózis és a hozzá gyakran társuló pulmonális embólia – amelyek a miokardiális infarktus és a stroke mellett fő haláloki tényezővé váltak – jelentős probléma a fejlett országok egészségügyi ellátása számára. Megelőzésükben, kezelésükben új fegyvert kaptunk a kezünkbe.
Az alvadásgátló gyógyszeres paletta egészen az utóbbi évekig meglehetősen szegényes volt. Az antikoaguláns kezelés fegyvertára a múlt század nyolcvanas évei közepéig csak a frakcionálatlan heparinból (UFH) és a K-vitamin-antagonistákból állt. Új lendületet a kis molekulatömegű heparinok (LMWH) bevezetése adott, majd – újabb közel húsz év után – alig néhány éve megjelentek a szelektív FIIa (trombin)- és FXa-gátlók.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?