A betegségmegelőzés sikerét növelné a háziorvos, védőnő és az egészségfejlesztő irodák tevékenységének rendszerszintű összeegyeztetése – mondta lapunknak dr. Zékány Zita, a Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság főtitkára.
A hazai neurológusok feladata a sclerosis multiplexes (SM) betegek ellátása, emellett az SM okozta kognitív funkcióromlás, valamint a kór pszichológiai vonatkozásai sokszor háttérbe szorulnak.
A múlt század végének és eddig a mostaninak is az egyik egészségügyi diadala a kardiovaszkuláris betegségek megfelelő kezeléséből származó mortalitás- és morbiditáscsökkenés. Az egyre hosszabb élettartam azonban mit sem ér kiváló életminőség nélkül, ám valljuk be, az öregedő ember szomatikusan és pszichésen folyamatosan hanyatlik.
Amerikai kutatók egy vizsgálat során kimutatták, hogy a 60 éves kor körüli szellemi képességek közötti eltéréseket döntően a fiatal felnőttkorban tapasztalt különbségek határozzák meg.
Minden más betegségnél többe kerül majd a szellemi hanyatlás – derült ki azon a háttérbeszélgetésen, ahol egy felmérést is ismertettek, amelynek eredményei szerint a többség számára a szellemi állapot megőrzése fontosabb, mint a testi egészség.
Azok a szerencsés gyerekek, akik születésüktől fogva két nyelvet hallanak, már nagyon korán megtanulnak koncentrálni, agyuk képes arra, hogy gátolja az éppen nem használt nyelvet. Egy torontói kutatás szerint ez az állandó agyi aktivitás hatással van, lassítja az Alzheimer-kór tünetetinek kialakulását. A 450 vizsgált beteg közül azoknál, akik két nyelvet használtak életük során, 4-5 évvel később mutatkoztak a betegség jelei.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?