Írásunk a terápiás terv felállítását tárgyalja egy 36 éves papilláris pajzsmirigyrák (PTC, papillary thyroid cancer) miatt gondozott nőbeteg esete kapcsán.
Mire jó a jód és mire jók a mesterségesen előállított jódizotópok, amelyek közül most az egyik, az atommaghasadás leggyakoribb radioaktív termékeként ismert 131-es izotóp enyhén emelkedett koncentrációban van jelen légterünkben?
Valószínűleg egy budapesti intézet volt a forrása az Európa több országában mért megemelkedett jódizotópszintnek – közölte csütörtökön a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerint viszont nem a csillebérci izotópgyár okozta a rádioaktív sugárzást.
A Csillebércen működő izotópgyár kéményén keresztül hónapokon át az elvártnál nagyobb mértékben szökött a jód-131 izotóp – tudatta az Izotóp Intézet Kft. cégvezetője csütörtökön, azt hangsúlyozva, hogy a lakosság egészsége nincs veszélyben.
A pozitronsugárzással működő tomográf, a PET ma az egyik leghatékonyabb eszköz a szervezet belsejében zajló kóros folyamatok korai felismeréséhez. Nem mindegy, hogy a vizsgálathoz szükséges radioaktív anyagot honnan szállítják a kezelés helyszínére, mert felezési ideje rövid, s így gyorsan bomlik. Debrecenben a felhasználó intézményben gyártják, azt is remélve, hogy három szomszédos országba is exportálhatják az izotópot, hiszen napjainkban Kassán, Ungváron és Bukarestben Debrecennél távolabbról hozatott radioaktív vegyülettel dolgoznak.