Az Európai Bizottság értékelése szerint a MOK ellehetetlenítését célzó törvénymódosítás és elfogadásának formája befolyásolhatja az uniós források sorsát, írja a Népszava.
Az Országgyűlés újabb ötnapos ülésén a hét első napján döntés születhet a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, kedden pedig a jövő évi költségvetés főszámait határozhatja meg a T. Ház.
A jövő évi adótörvényekről, az igazságszolgáltatási reformról, valamint a megyei önkormányzati vagyon és a megyei fenntartású intézmények államosításáról is dönthet az Országgyűlés hétfőn. A parlament a jövő héten folytatja a köznevelési és az új önkormányzati törvény tárgyalását, és napirendjére veszi a szakképzési rendszer átalakítását.
Hétfőn a felszámítható kamatok és a teljes hiteldíjmutató (thm) mértéknek korlátozásáról dönthet, majd a jövő évi adótörvényekhez fűzött módosító indítványokat tárgyalja meg az Országgyűlés. Kedden az igazságszolgáltatási reformról lesz részletes vita, a szerdai ülésnapot pedig az új Munka Törvénykönyvének szenteli a Ház.
Az új alaptörvényhez kapcsolódó kéttucatnyi sarkalatos törvény és számos gazdasági tárgyú jogszabály megalkotása, illetve módosítása vár a következő három hónapban az Országgyűlésre. A kabinet a tervek szerint ősszel terjeszti az Országgyűlés elé a közoktatási törvényt, a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló jogszabálytervezetet, és változhatnak a bírósági végrehajtással kapcsolatos előírások, a polgárőrségekre vonatkozó szabályok, a Széll Kálmán Tervben és a Semmelweis Tervben foglaltak végrehajtása érdekében pedig az egészségügyi tárgyú törvények is.
Alkotmányellenesek a Barack Obama amerikai elnök által elfogadtatott egészségbiztosítási reform egyes intézkedései - állapította meg 26 állam közös keresete alapján pénteken Atlantában egy szövetségi fellebbviteli bíróság.
Meg kell teremteni a jogszabályi hátteret a fiatalkorú bűnelkövetők felelősségre vonásához – ez az, amiben a kérdéssel foglalkozó szakemberek túlnyomó többsége egyetért. A igazságügyi tárcánál készülő koncepció célja azonban elsősorban a megelőzés és a segítségnyújtás.
Maugli – az év eleje óta Magyarországon nem csupán Kipling regényhőse juthat eszünkbe erről a névről, hanem egy tizenkét éves kora ellenére az élet legmélyebb bugyraiban megmerítkező kisfiú is. A romániai állampolgárságú, odahaza mélyszegénységben élő gyermek Budapesten a Blaha Lujza téren vert tanyát, s ott lopásokból, alkalmi bűncselekményekből tartotta fenn magát. A környéken élő hajléktalanok és az aluljáróban megforduló emberek gyorsan ismeretségbe kerültek vele. És megtanultak tőle félni, hiszen fiatal kora és kis termete ellenére gátlástalanság és kirívóan erőszakos fellépés jellemezte. Aztán amikor a tér villamosmegállójában megkéselt egy 15 éves fiút, annak MP3 lejátszójáért, országosan is ismertté vált.
Differenciált célok
„Maugli” esete kapcsán ismét fókuszba került az a mind gyakrabban felbukkanó kérdés, hogy mit kezdjen a társadalom a fiatalkorú, 14 évesnél idősebb, de 18 évesnél fiatalabb, illetve a gyermekkorú, vagyis 14 éven aluli bűnelkövetőkkel? A problémával foglalkozó jogászok és szociológusok már jó ideje dolgoznak a válaszokon. Szükség is van erre, hiszen a statisztikák szerint a hatályos jogszabályok alapján nem büntethető 14 éven aluli elkövetők száma 1996 és 2005 között évente 3600 és 4200 között változott. Ugyanebben az időszakban a fiatalkorúak közül 10-13 ezren kerültek összeütközésbe a törvénnyel. A fiatalkorúakra vonatkozó büntető igazságszolgáltatási törvény koncepciójában idézett adatokból kitűnik, hogy a gyermekkorúak több mint 80 százaléka vagyon elleni bűncselekményeket követ el, s ezek több mint fele lopás. A gyermekkorúak bűnözésén belül a legjelentősebb változás a személy elleni bűncselekmények, különösen a súlyos testi sértések számának folyamatos emelkedése. Tavaly ősszel, még a „Maugliügy” előtt, Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium akkori államtitkára arról beszélt, hogy a 14 évesnél fiatalabb bűnelkövetőknek is találkozniuk kell a jogrendszerrel. Az azóta az „Új rend és szabadság” program megvalósításáért felelős kormánybiztosnak kinevezett jogász a Medical Tribune kérdésére a fiatalkorúak önálló büntető igazságszolgáltatási rendszerének megteremtését szorgalmazta. Jelezte ugyanakkor, hogy ennek a korosztálynak a büntetőjogi felelősségre vonásánál tekintetbe kell venni az életkori sajátosságokat, s elengedhetetlen a szankciók céljának jól elkülöníthető differenciálása. A nevelés és a megtorlás mint büntetési célok mellett azt is el kell érni, hogy a fiatalkorú szembesüljön az általa elkövetett cselekmény következményeivel. A felnőttek büntető jogának reformjával párhuzamosan a fiatalkorúaknál is cél, hogy „az áldozat kompenzálását és a megsértett közösség kiengesztelését a büntetőjogi szankcionálás előfeltételének és részének tekintsük”.
Korai jelzőrendszer
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban Kondorosi Ferenc távozása után a szakállamtitkárrá kinevezett Gönczöl Katalin kriminológus vezetésével dolgoznak a fiatalkorúak önálló büntető igazságszolgáltatási rendszerének kialakításán. A szakértői csapat tagjaként dr. Ligeti Miklós a büntető igazságszolgáltatáson kívül egy átfogó és sok forrásból táplálkozó jelzőrendszer kiépítésének és működtetésének fontosságát hangsúlyozza. A szakember szerint ennek egy hasonlóan kiterjedt ellátórendszerrel kell kiegészülnie. A cél a krízishelyzetre azonnal és hatékonyan reagáló korai beavatkozás lehetőségének megteremtése. A jelzőrendszernek le kell fednie minden olyan élethelyzetet, amely a gyermek- és fiatalkorúakat a bűnözés felé terelheti vagy – ha már elindultak a lejtőn – felgyorsíthatja ezt a folyamatot. Nem elég észlelni, kezelni is kell az iskolai és munkahelyi konfliktusokat, a családi élet zavarait, a tanulási és előmeneteli kudarcokat. Meg kell teremteni a korai pszichoszociális beavatkozás feltételeit. Terjeszteni kell az erőszakmentes konfliktuskezelő és feloldó technikákat. Az állami gondoskodás intézményeit képessé kell tenni arra, hogy a család nélkül nevelkedő gyermekeket sikeres szocializációs és integrációs pályára állítsa. Vissza kell fordítani azt a napjainkban egyre inkább tapasztalati ténnyé váló trendet, amely szerint csak akkor vesszük észre, hogy valaki szocializációs és integrációs krízishelyzetben van, amikor bűnelkövetővé vagy áldozattá válik – hangsúlyozza dr. Ligeti Miklós.
Konzílium és diagnózis
A problémákkal gyakran valóban csak akkor szembesülünk, amikor azok elérték a büntetőjog kereteit – mondja a szociológus. Herczog Mária, aki az elmúlt tizenöt évben intézményes gyermekvédelemmel, valamint családjukon kívül nevelkedő gyerekekkel foglalkozott, állítja: a megelőzés és a segítségnyújtás jóval fontosabb, mint a szankcionálás. Márpedig a magyar társadalom büntetéspárti. Sokak egyfajta zsigeri késztetést éreznek a szigorú retorziókra, holott nem ez a megoldás. Amivel eredményt lehet elérni, az például a védőnői és háziorvosi szolgálat megerősítése. Annak elérése, hogy azoknak, akik nap mint nap találkoznak a gyermekekkel, kötelességük legyen jelezni, ha úgy érzik, baj van valahol. Az időben érkező figyelmeztetés ugyanis – ha azzal érdemben és szakszerűen foglalkoznak – a szó szoros és átvitt értelmében is életeket menthet. Herczog Mária példaként említette azt a közelmúltban megtörtént esetet, amikor egy tizenhárom hónapos kisgyermek éhen halt. Az ügyet vizsgáló ombudsman jelentése szerint sem a védőnő, sem a háziorvos nem tette meg a szükséges lépéseket, amelyekkel talán elkerülhető lett volna a tragédia. Persze mit sem érnek a jó szabályok és az előírások, ha egy védőnő azért nem jelzi a veszélyt, mert fél. Olyan környezetben dolgozik, ahol védtelennek érzi magát vagy egyszerűen nincs kivel megosztania a kétségeit. Pedig az orvosi konzíliumok mintájára nekik is lehetőséget kellene adni ahhoz, hogy elmondják a véleményüket és meghallgassák másokét, mielőtt felállítják a „diagnózist”. Herczog Mária szerint ezért olyan rendszerre van szükség, amelyet – mint minden technológiai folyamatot – állandó ellenőrzés és más garanciális elemek tesznek működőképessé és hatékonnyá. Így nem csak akkor találkoznának az érintettek a problémákkal, amikor azoknak már büntetőjogi következményei vannak. A szociológus szerint a bűnmegelőzés kapcsán nem lehet eléggé hangsúlyozni a gyermekkori hatások fontosságát. A saját lányát megerőszakoló és unokáival együtt egy pincében fogva tartó amstetteni rém előéletét elemző osztrák lapok például kiderítették, hogy a férfit gyermekkorában szinte „ridegtartásban” nevelte maszkulin anyja, a második világháború idején pedig szemtanúja volt annak, ahogyan a bevonuló szovjet katonák nőket erőszakoltak meg. Az előzmények ismeretében legalább részben érthetővé vált, hogy mi okozta a férfi személyiségének eltorzulását – fogalmazott Herczog Mária.
Adócsökkentést sürgetnek
A bérjellegű terhek csökkentését kéri a magyar kormánytól a magyarországi kutatás-fejlesztést és innovációt végző vállalkozások nevében az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ), a Magyar Innovációs Szövetség, a Magyar Biotechnológiai Szövetség és a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal. A szakmai szervezetek szerint az adócsökkentésnek – a bérterhekre vetítve – el kell érnie a 40-50 százalékot ahhoz, hogy ez érdemi változást hozzon az innovatív vállalatok versenyképességében. Kovács Zoltán, az IVSZ elnöke hangsúlyozta: az adócsökkentésnek várhatóan számos kedvező következménye lenne. A következő öt év alatt a K+F tevékenységet folytató, a gazdaság egyik motorját jelentő innovatív vállalkozások száma akár 60 százalékkal, míg az innovatív cégeknél dolgozó, magasan képzett munkavállalók száma ugyanilyen időtávon belül akár a duplájára nőhetne Magyarországon. IVSZ
Népszerűsít az ombudsman
Országjáró körútra indul az állampolgári jogok országgyűlési biztosa áprilisban. Szabó Máté célja az, hogy az ombudsmani hivatal intézményét közelebb vigye az emberekhez. Az ősszel megválasztott biztos hivatala idén a gyermeki jogok, a hajléktalanság, valamint a gyülekezési jog ügyeivel készül kiemelten foglalkozni. Körútja első állomásaként munkatársaival Debrecenbe látogat, ahol a vidéken élők panaszairól kíván közvetlenül tájékozódni. MTI
A hamisítás ellen
A feketegazdaság visszaszorítása érdekében megalakítják a Hamisítás Elleni Nemzeti Testületet (HENT), Kondorosi Ferenc, az Új rend és szabadság program kormánybiztosa vezetésével. A testület feladata lesz, hogy kidolgozza a hamisítás elleni stratégiát Magyarországon, és összehangolja annak megvalósítását. Magyarországon a szerzői jogok megsértése a szoftver-, a film-, a lemez- és a könyvkiadás területén a leggyakoribb. Az üzleti szoftverpiac 42 százalékát, a szórakoztató szoftverek 40 százalékát, a lemezpiac 35 százalékát tették ki kalóztermékek 2006-ban. A filmek piacán 2005-ben a kalózfilmek aránya 73 százalék volt. MTI
Nyilvános a műhibaperlista
Március végétől a minőségi indikátorprogram keretében kórházakra lebontva közli az Egészségbiztosítási Felügyelet, hogy 2001 és 2007 között mennyi műhibapert indítottak egy-egy egészségügyi intézmény ellen. Medical Online
Egerben a HospInvest nyert
Mintegy kétszázan tüntettek az egri megyeháza előtt a Markhot Ferenc Kórház funkcionális privatizációja ellen. Nem sokkal később a HospInvest Zrt. pályázatát nyilvánították a vagyonkezelésére és működtetésére kiírt pályázat nyertesévé. A cég ellen Kazincbarcikán is tiltakoznak. Medical Online
A Btk. normakontrollja
Sólyom László köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz küldte véleményezésre a büntető törvénykönyv módosításáról szóló törvényt. Ugyanis álláspontja szerint a törvény sérti a véleménynyilvánítás szabadságát, illetve sértheti az önrendelkezési jogot, amely része az alkotmányban foglalt emberi méltósághoz való jognak. Köztársasági Elnöki Hivatal
Ismét ombudsmanjelölés
Nem választotta meg az ombudsmanjelölteket az Országgyűlés: sem Fülöp Sándor, sem Zombor Ferenc nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatást. Ez volt a második alkalom, hogy a T. Ház elutasította a köztársasági elnök jelöltjeit, hiszen a tisztségek előző várományosait, Nagy Boldizsárt és Péterfalvi Attilát decemberben szintén leszavazta a parlament. Sólyom László köztársasági elnök a döntést követően közölte: továbbra sem változtat jelölési szokásán, ezentúl sem hajlandó egyeztetni a pártokkal jelöltjeiről. (A jövő nemzedékekért ombudsman feladatairól, illetve az adatvédelmi biztos jelöléséről lásd a Medical Tribune 4. számában megjelent cikket.)Medical Tribune
Az elvándorlás okairól
A magyarországi diplomások rendszerváltás utáni migrációját vizsgáló kérdőíves adatfelvétel eredményét az MTA annak reményében publikálja majd, hogy ezzel segíti a politikai, gazdasági és tudománypolitikai döntéshozatalt. A kérdőív megtalálható az Akadémia honlapján. Medical Online
Normakontrollt kér az MDF
Alkotmánybírósághoz fordult az MDF, kérve az egészségpénztári törvény alkotmányellenességének kimondását. Medical Online
Igazságszolgáltatási reform
Napirenden van a fiatalkorúak igazságszolgáltatási reformja, amelyben egyebek közt azt szorgalmazzák a szakemberek, hogy a jelenleginél gyorsabban működő, önálló igazságszolgáltatási rendszer épüljön ki e korosztály számára – mondta Katonáné Pehr Erika, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium gyermekvédelmi főosztályának vezetője a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálatok értekezletén. A szakma már elkészítette a reformmal kapcsolatos koncepcióját, jelenleg zajlik az egyeztetés egy esetleges új rendszer felállításáról, új törvény megalkotásáról. Pillanatnyilag nincs egyetértés a szakemberek közt abban, hogy szabade a jelenlegi 14-ről lejjebb vinni a büntethetőség korhatárát. Ez ügyben a nemzetközi gyakorlat is eltérő. Az uniós országok zömében 15-16 év a korhatár, míg például Svájcban 7, Angliában 10, Hollandiában 12 éves kortól büntethetők tetteikért a gyermekek. MTI
A minőségi tudásért
A roma és szociálisan hátrányos helyzetű betegek ellátásának speciális problémáira is próbált megoldást találni az a március 4-én zárult uniós fejlesztési projekt, amelyet még 2004-ben nyert el együttesen a négy magyar orvosegyetem. „A minőségi tudás előállítása és átadása az egészségügyi és orvosképzésben válasz a XXI. század kihívásaira” című átfogó program a fiatal orvosok munkaerő-piaci beilleszkedését, valamint oktatóik továbbképzését is segítette. Dr. Csernoch László, a Debreceni Tudományegyetem dékánja, a pályázat programtanácsának elnöke elmondta: jelentős előrelépés történt a nem orvos diplomások át- és továbbképzésében, fejlesztették az oktatási technológiát, kidolgozták az egységes szintfelmérő vizsga feltételeit. Medical Tribune
A szűrőprogramok jövője?
A Nemzeti Egészségügyi Tanács (NET) véleménye szerint több pénzt kellene biztosítani a népegészségügyi szűrésekre. Prof. dr. Papp Zoltán, a NET elnöke szerint a szűrőprogramok választéka gazdag, azonban az ezeket koordináló Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) kisebb létszáma és csökkentett költségvetése miatt elbizonytalanodhat a szűrőprogramok jövője. A NET szerint koncentrálni kellene az elaprózott programokat, mert ily módon több százmillió forint európai uniós forrásra lehetne pályázni. NET
A betegszállítás fedezete
Megállapodtak a betegszállítás ez évi finanszírozásáról az érintett szervezetek az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral; erre a célra 2008-ban 4,3 milliárd forint áll rendelkezésre az Egészségbiztosítási Alapban. Körössy László, az OEP főosztályvezető-helyettese a tárgyalás utáni sajtótájékoztatón elmondta: a korábbi kilométerenként járó 88 forintos díjat 100 forintra emelték. Medical Online
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?