hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 7
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2023-07-14

A perceptuális nézet szerint szó szerint halljuk a csendet, míg a kognitív nézet szerint csak a hangok hiányából következtetünk a csendre, írja a Qubit.

#2
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2021-06-04

A munkaalkoholizmus kezdeti szakaszában az egyén rendkívül jól teljesít, de mi történik azután? A HRPWR cikke.

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2019-01-30

A virtuális valóság felhasználási lehetőségeit, fiziológiai és pszichológiai hatásait kutatja a gyermekonkológia területén Erdős Sándor.

#4
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2015-09-14

Témáink: a cirkadián óra transzplantációja, biológiai komputerek, időzített gyógyszerfelszabadulás bélbaktériumokból, a többműszakos munka mellékhatásainak csökkentése mikrobiomunk és életritmusunk összehangolásával.

#5
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2011-02-14

Nincs módszer, amely mindenkit boldoggá tenne, de az biztos hogy a flow, az önkéntes munka, a társas tevékenységek, valamint az elérhető célok kitűzése és elérése növeli, a magányos tevékenységek - mint például a tévézés - csökkenti a boldogságérzetet. A jelenlegi ismeretek szerint negyven százalékban szándékos tetteink határozzák meg elégedettségünket, de befolyásoló tényező a szerotonin, a dopamin, az endorfin és az oxitocin szintje is. Az anyagiak csak 10 százalékban számítanak.

#6
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2009-10-28
Nem újdonság, hogy a drogokkal gyógyítani is lehet: a több száz éve használt morfin máig a legerősebb fájdalomcsillapítók egyike, a marihuána pedig jól hat a kemoterápia mellékhatásaira. Most az LSD-ről derült ki, hogy szakavatott kézben hatásos gyógyszer lehet: Svájcban sikeresen kezeltek LSD-vel depressziósokat.
#7
Medical Tribune IV. évf.13. szám
Medical Online
2006-07-01
Látszólag memoárkötet, az író 1903-tól 1940-ig tartó életszakaszának megidézése, melynek főbb állomásai az oroszországi, anyagiakban és szellemiekben egyaránt gazdag családban eltöltött gyermekkor, aztán az emigráció, előbb a Krímben, aztán Görögországban, később Berlinben és Párizsban, végül New Yorkban. Megszokott, sajnos, szinte tipikusnak mondható 20. századi írói pálya – gondoljunk csak például Máraira! –, mely elmondható lenne kerek, időrendben előrehaladó elbeszéléssel. Mégsem így történik, és már a különös forma ellentmond az emlékiratok szokásos szerkezetének. Nabokov ugyanis nem valami szép és célszerű ideálnak megfelelő elrendezésben tárja elénk életét; a kötet különböző időkben, legkivált a negyvenes évek végén keletkezett életrajzi tárgyú esszék gyűjteménye, melyeket véglegessé csak 1966-ban formált a szerző. Csalódik tehát, aki a híres pályatársak intimitásait megvillantó érdekes anekdotákat, a sorsfordító történelmi események elemzését, netán Nabokov műveit megvilágító eseményeket, egyáltalán: valamiféle fejlődésrajzot keres a könyvben. Ezt kizárja Nabokov időérzékelése, mely nyilván minden önéletrajz egyik legkényesebb eleme. Az idő ebben a műfajban velünk, születésünkkel kezdődik, de ha visszamegyünk a múltba, ugyan egyre távolabbi tájakra hatolhatunk, mégsem mehetünk a végletekig, az idő határt szab nemcsak testünknek, de szellemünknek is. Hogy az idő börtön, ezt már más írók is ábrázolták – legmélyebben Nabokov egyik kedvence, Gustave Flaubert –, de a nabokovi idő különleges geometriának engedelmeskedik. „Gondolatban visszautaztam – gondolataim reménytelenül fogytak, amint haladtam – távoli tájakra, ahol valami titkos zsilip után tapogatóztam, csak hogy felfedezzem: az idő börtöne gömbölyű, és nincs kijárata.” Az idő érzékelése nyilván a világ első tudatos érzékelése is általában, de ki tudná megmondani, melyik az első, megmaradt élménye? És mennyiben tiszta élmény ez, melyet nem árnyal semmiféle későbbi visszavetítés, nem színez a későbbi tudat munkája? Nabokov nem sokat gondolkodik a kérdésen, gyermekkora első tudatosnak vélt benyomásait csodálatosan gazdag színvilágú képekben tárja elénk. Nem a hitelesség a lényeg, hanem a költészet, nem a tényfeltárás, hanem a tények megfestése. Vagyis nem autobiográfiát olvasunk, hanem regényt.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?