A hirtelen csecsemőhalál szindróma és az alvókörnyezetben bekövetkező egyéb csecsemőkori elhalálozás kockázata jelentősen csökkenthető, ha az újszülöttek alvókörnyezete biztonságos és a szüleik/gondozóik néhány szabályt szem előtt tartanak. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia 2022-ben megjelent ajánlásai alapján megosztjuk a legfontosabb, rizikót csökkentő tanácsokat.
A szülői fórumokat böngészve gyakran jön szembe a cumizavar témája – mindig abban az összefüggésben, hogy óvakodjunk a cumi és a cumisüveg használatától, mert örökre búcsút mondhat a sikeres szoptatásnak az az anya, aki ezekhez folyamodik. Pedig a cumizavar létezésére nemigen találunk tudományosan megalapozott bizonyítékokat, és vannak helyzetek, amikor a cumi akár még segítség is lehet. A lényeg azonban itt is a részletekben lakozik, nem mindegy, hogy mikor, mit és hogyan.
A PharmaOnline szerint egy nátrium-csatornát kódoló gén hibája az izmok ingerlékenységének befolyásolásán keresztül szerepet játszhat a bölcsőhalálban.
Bár a dohányzást oki tényezőnek tartják számon a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában, a leszokás többnyire jelentős súlygyarapodással is jár, mely cukorbetegségre hajlamosíthat.
Többszáz halott gyermek szerveit távolították el a szülők tudta és beleegyezése nélkül – Európában, de nem a balkáni háború viszontagságai közepette, hanem Angliában: egy liverpooli gyermekkórházban (Alder Hey Children's Hospital) az egyik kórboncnok, a holland Dick van Velzen rutinszerűen eltávolított minden szervet az általa boncolt tetemekből, és félretette azokat későbbi kutatásokra. A leleplezés óta az illető kórboncnokok és kollégáik által írt tíz szakcikkből kilencet nem távolítottak el a tudományos adatbázisokból.
A British Medical Journal (BMJ); a Lancet; a Journal of the the American Medical Association (JAMA) és a New England Journal of Medicine (NEJM) aktuális számainak tartalmából ajánljuk.
A szoptatás sokrétű kedvező egészségi hatásai jól ismertek mind a babára, mind a mamára nézve. A hosszú lista ismét újabbal bővült: a szoptatás jótékony „alakformáló” hatása még a középkorú anyák körében is megmutatkozik.
A British Medical Journal (BMJ); a Lancet; a Journal of the American Medical Association (JAMA) és a New England Journal of Medicine (NEJM) aktuális számainak tartalmából ajánljuk.