Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy a poligénes kockázati pontszám (polygenic risk score) javíthatja-e a klinikailag jelentős prosztatarák felismerését a szokásos szűrési módszerekhez képest.
A húgyhólyag ellenőrzésére szolgáló urodinamikai vizsgálatok (UDS) bevett módszerek a vizelési panaszokkal és kismedencei szervsüllyedéssel küzdő betegek kivizsgálásában, különösen a neurogén rendellenességekben szenvedőknél, az inkontinencia okának tisztázása érdekében diagnosztikai értékelést igénylő összetett tüneteknél, valamint az invazív és sebészeti kezelési lehetőségeket fontolgató betegeknél.
Magyarország elöregedő társadalom, és az idős populáció növekedésével megnő a sürgősségi ellátást felkereső idősek aránya, ami jelentős terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre. A magas életkorhoz gyakran társuló, halmozott krónikus betegségek, a polifarmácia és a delírium előfordulása miatt az idősek ellátása komoly kihívást jelent.
Az idült vesebetegség prevalenciája életkorral nő, mely a 2 típusú cukorbetegség, illetve a magasvérnyomás-betegség folyamatos növekedést mutató incidenciájával áll összefüggésben.
Az elmúlt néhány évben az SGLT2-gátlókkal (elsősorban a dapagliflozinnal és az empagliflozinnal) végzett klinikai vizsgálatok lenyűgöző eredménnyel zárultak. Szignifikáns mértékben csökkentették az összes, valamint a szív- és érrendszeri (CV) halálozást bizonyos betegcsoportokban, a szívelégtelenség miatti kórházi felvételeket, a CV eseményeket és az albuminuria progresszióját, ha diabeteses, vagy nem diabeteses betegek kezeléséhez adták hozzá.
Szövődményes húgyúti fertőzés terápiájában a cefepim-taniborbaktám, illetve a meropenem terápia összehasonlító értékelését végezték el, írja a PharmaOnline.