A legfejlettebb társadalmakban sem optimális a nagy törési rizikójú betegek kiemelésének és kezelésének gyakorlata, míg a betegek részéről a nem megfelelő terápiás fegyelem rontja a kezelés hatékonyságát.
A sclerosis multiplexben (SM-ben) szenvedő betegek ellátása a társszakmák együttműködését is igényelve egyre komplexebbé válik. A betegút koordinálásában, az alkalmazott gyógyszerek monitorizálásában az SM-nővérek jelentős szerepet töltenek be. Európa számos országában létezik SM-szaknővér képzés, ennek mintájára hazánkban is folyamatban van az SM szaknővéri végzettséghez szükséges képzés összeállítása és akkreditálása.
Új támadáspontot azonosítottak a kemoterápiát túlélő tumorsejtekben, az eredmények klinikai alkalmazásával meghosszabbíthatóvá válhat a betegek túlélése.
A terápiás hatás hiánya vagy biztonságossági és tolerálhatósági aggályok miatt hagyja abba a korábbi migrén rohamoldó szer szedését a beteg? Netán vény nélkül kapható gyógyszerre vált?
A mepolizumab hatásos kezelési alternatíva a rekurrens, refrakter, súlyos, orrpolippal járó krónikus rhinosinusitis-es betegek számára, derül ki a SYNAPSE vizsgálatból.
Kezelhetetlensége miatt a veleszületett gerincvelői izomsorvadás több évtizeden át „árva” betegségnek számított, azonban a betegségmódosító gyógyszerek forgalomba kerülésével a 21. század új perspektívát hozott.
Az atópiás ekcéma igen gyakori, krónikus, gyulladásos bőrbetegség, amely az esetek jelentős százalékában már csecsemő- vagy kisdedkorban manifesztálódik. Patogenezisében a genetikai hajlam, immunregulációs eltérések, az epidermális barrier funkció károsodása egyaránt szerepet játszanak. A betegség lefolyását, a klinikai tünetek fellángolását szignifikánsan befolyásolja számos külső és belső környezeti faktor, így hormonális, emocionális, éghajlati tényezők, infekciók, inhalatív allergének, kontakt allergének, bizonyos élelmiszerek.
„Már szinte természetes, hogy a páciensek nagy része szeretne szerepet vállalni kezelésében.” Dr. Gyulai Rollanddal, a PTE Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinikájának tanszékvezetőjével, a Magyar Dermatológiai Társulat hamarosan leköszönő elnökével beszélgettünk a szakmai szervezet új céljairól.
Európában 1 év alatt a lakosság több mint 50%-a szenved a fejfájás valamilyen típusától. Az emberek 70%-a élt át életében legalább egyszer valamilyen típusú fejfájást. Egyes vizsgálatok emelkedő trendet jeleznek az elmúlt évtizedekre vonatkozóan (1). A fejfájás jelentősen befolyásolja a napi teljesítőképességet. Olyannyira, hogy a World Health Organization (WHO) adatai szerint a 15−49 éves korosztályban a migrén okozza a legjelentősebb betegségterhet (2).
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?