A Pénzcentrum szerint ágykihasználtságban Baranya és Komárom-Esztergom járnak az élen, míg Csongrád-Csanád, Nógrád és Somogy le vannak maradva az átlagtól.
Zöld utat adtak az öt pontnak, és pénzt is kap az ágazat – jelentette be Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a Magyar Kórházszövetség siófoki kongresszusán. Sinkó Eszter egészségpolitikai elemzőt arról kérdeztük, remélhetünk-e érdemi változásokat a programtól. A szakközgazdász szerint mintha a politika is megértette volna, hogy nagy a baj az egészségügyben – vagy csak választások közelítenek…
Szakemberhiány korlátozza a német egészségügyi ágazat egyébként biztató növekedési lehetőségeit, több tízezres felvétel várható jövőre – adt hírül az MTI.
Nagy szerencse, hogy Skandináviában kevés a napfény és sokszor van hideg, mert ha például Svédország Olaszország helyén lenne, tán már egyetlen pszichiáter sem lenne Magyarországon. A hazai betegek kilátásairól pedig csak annyit, állami intézményben pszichoterápia nincs, s még mindig keresik az új országos intézet helyét.
November elsejétől az egészségpénztár új szisztéma szerint számolja el és fizeti ki a gondozóintézeti munkát. A most bevezetett teljesítmény-alapú finanszírozás nem titkolt célja, hogy minél több rászorulót gondozhassanak, illetve növekedjék e tevékenység intenzitása mindazok esetében, akik betegségük okán kénytelenek igénybe venni azt.
Az új szabályozás értelmében – a korábbi vegyes finanszírozási rendszer helyett – 2011. november 1-jétől kizárólag teljesítmény alapú elszámolás működik a gondozókban.
Nincs büntetőszéken az egészségügy, az elvonások épp annyira sújtják, mint más ágazatokat – derült ki az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának ülésén. A helyzet azonban ezzel együtt sem túl rózsás: az adósságállomány 120-130 milliárd forint, s nyilván az sem tölti el felhőtlen örömmel a vállalkozóként dolgozó orvosokat – főként háziorvosokat –, hogy jövőre a minimálbér másfélszerese lesz az adózás alapja.
A gondozóintézeti ellátás éppen olyan hungarikum, mint a
védőnői szolgálat. Olyan magyar specialitás, amelynek hálózatát annak idején a morbus
hungaricus, a világszerte magyar betegségként emlegetett tuberkulózis elleni harc
hívta életre. S bár a tbc már rég nem népbetegség, a gondozóintézetek nemcsak
fennmaradtak, hanem különféle szakmákra specializálódtak.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?