A University of Michigan és a Rogel Cancer Center kutatói a The Lancet Oncology hasábjain megjelent cikkükben arról számoltak be, hogy egy korai fejlesztési fázisában ígéretes kombinált kezelési módszerre bukkantak agresszív glióma terápiájában.
Az utóbbi évtizedek jelentős változásokat hoztak a nukleáris neurológiában. Az új módszerek bevezetésének világszerte hátráltató tényezője, hogy a finanszírozási lehetőségek csak késve követik a tudományos eredményeket.
A Virginia Egyetem kutatói a Journal for ImmunoTherapy of Cancer folyóiratban olyan CAR-T sejtes immunterápiás eljárást ismertettek, amely két típusú agydaganat ellen is feltételezhetően sikerrel lesz majd alkalmazható.
A vesesejtes carcinoma (RCC, renal cell carcinoma) a vese rosszindulatú daganatainak leggyakoribb típusa, mely az esetek egyharmadában áttéteket is ad (mRCC, metastatic RCC).
A mindennapi gyakorlatban nem ritka, hogy az epilepsziás betegnél egyidejűleg súlyos társbetegségek állnak fenn. Az összefoglalóban szeretném bemutatni, milyen szempontokat szükséges a szokásosokon kívül mérlegelni az antikonvulzív terápia választásánál, vagy a már jól beállított betegünknél szükség lehet a terápia újragondolására. Két beteg példáján mutatom be a felmerülő lehetőségeket: egy multimorbid, pitvarfibrilláló és egy glioblastomás betegnél. A gyógyszeres interakciók mellett a tumor jellegzetessége is befolyásolja a kezelést.
A súlyos társbetegségekkel küzdő epilepsziás betegeknél különösen fontos az egyénre szabott terápia.
A Cancer Research UK Cambridge kutatói két olyan tesztet dolgoztak ki, melyek segítségével az agydaganatok egy típusa, a glióma vizeletből vagy vérplazmából is diagnosztizálható.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?