A jövő évi költségvetésben gyógyszerár-támogatásra szánt összeg nagysága nem teszi majd szükségessé az év közbeni korrigálást, idén azonban elkerülhetetlen a kassza kiegészítése, közli aPharmaOnline.
Az új gyógyszerügyi hatóságról, az ipari portfóliócserékről, a közbeszerzésbe vont hatóanyagokról és eszközökről is beszámoltak a szakemberek a kiadónk „Mi vár ránk? – Gyógyszeripar 2015” című konferenciáján.
Itt mindenkinek egy irányba kell húzni – vagy legalábbis kellene. Csakhogy egy egyetemi klinikai főgyógyszerész székéből szemlélve az eseményeket, úgy tűnik, ma nem ez történik a hazai egészségügyi ellátórendszerben. Dr. Botz Lajost, a kórházi gyógyszerészet egyik legismertebb és legelismertebb tekintélyét arra kértük, hogy értékelje az elmúlt négy év eseményeit.
Hétfőn folytatódhat a rákbetegek gyógyítása a Zala Megyei Kórházban, miután egyedi importengedéllyel, Európán kívülről megérkezik az a gyógyszerkészítmény, amelynek a hiánya miatt egész hétre fel kellett függeszteni a kemoterápiás kezeléseket. A szaktárca egyeztet a világméretű hiány kezelésének módjáról.
Hiába reménykedtek a gyógyszeripari cégek, Matolcsy György nemrégiben egyértelműen eloszlatta álmaikat: nem kapnak felmentést a válságkezelés pénzügyi terhei alól. A múlt év végén még úgy tűnt – bár ezt hivatalosan soha, senki nem erősítette meg –, amennyiben 2011-ben „túlcsordul” a gyógyszerkassza, a kabinet majdnem hogy egy az egyben a vállalatokra hárítja a túlköltés mértékét. Egyelőre azonban semmi sem biztos. Ki tudja, hogy igazak-e a hatósági árcsökkentésről szóló, mostanában kiszivárgott hírek?
Hamarosan megjelenik az a rendelet, mely új szabályozókkal próbálja mederben tartani a gyógyszerkassza jövő évi keretét. Az OEP 2011 első félévében néhány terápiás területen támogatás-felülvizsgálatot végezhet. Az elmúlt évben közel 45 milliárd forintot, a kassza összegének 12,9%-át fizette ki támogatásként az állam a stroke, prosztatadaganat, asztma és COPD gyógyítására használt készítményekért. Dankó Dávidot, a Budapesti Corvinus Egyetem kutatásvezetője a Pharma-klub olvasói számára kommentálja a készülő jogszabálytervezetet.
Meglévő patikák bezárásával, a fiatal gyógyszerészek ellehetetlenítésével, a betegellátás színvonalának romlásával jár a gyógyszer-gazdaságossági törvény módosítása - véli Korodi Karolina.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?