hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

A tárca egyeztet a hiány kezelésének módjáról

Gyógyszerhiány: folytatják a rákterápiát (frissítve!)

Hétfőn folytatódhat a rákbetegek gyógyítása a Zala Megyei Kórházban, miután egyedi importengedéllyel, Európán kívülről megérkezik az a gyógyszerkészítmény, amelynek a hiánya miatt egész hétre fel kellett függeszteni a kemoterápiás kezeléseket.

Mindezt a zalaegerszegi intézmény onkológiai osztályának a főorvosa közölte szerdán az MTI érdeklődésére azt követően, hogy megjelent: a napokban több rákos beteget kellett hazaküldeni a kórházból gyógyszerhiány miatt. 

Ruzsa Ágnes elmondta: 25-30 Zala megyei betegről van szó, ők hétfő óta nem részesülnek kemoterápiás kezelésben, de az egyhetes csúszás miatt szakmai szempontból nem éri kár őket. Mint hozzátette: október végétől akadozott az ellátás, ezért akkor a kórház főgyógyszerésze beszerezte azt a mennyiséget, amely a forgalmazókon keresztül elérhető volt. Mostanra azonban végleg kifogyott a készlet, ezért egyedi importengedélyt kértek, hogy Európán kívüli forrásból be tudják szerezni a készítményt; a gyógyszer péntekre érkezik meg Zalaegerszegre.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága szerdán közleményben jelezte: az 5-fluorourocil nevű gyógyszer rosszindulatú daganatok, elsősorban vastagbél-végbél és emlőrák - kezelésére adható, de alkalmazható gyomor-, hasnyálmirigy-és májrák, méhnyak, petefészek és húgyhólyag rosszindulatú daganatok kezelésére is. A gyógyszer egész Európában hiánycikk, hivatalosan 2011. november 3-a óta. Erről a GYEMSZI-OGYI szeptember 29-én közleményt tett ki honlapjára. Eszerint a hiány bizonytalan ideig, de legalább fél évig fennállhat. A Magyarországi szállítást végző cégek jelentése szerint a gyógyszerhiány világméretű gyártási és gazdaságossági problémák, illetve keresletnövekedés, továbbá termelési nehézségek miatt alakult ki.

A NEFMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága felméri az egyes onkológiai gyógyszerek jelenlegi kórházi készletét és szakmai egyeztetést kezdeményezett a szakmai kollégiummal a hiány kezelésének módjáról és az átmeneti időre az alternatív hatékony terápiák lehetőségéről. Az államtitkárság és a GYEMSZI mindent megtesz annak érdekében, hogy a hazai betegellátás a lehetőségekhez képest zavartalan legyen.

Speciális gyógyszert érintő, világméretű kórházi ellátást érintő gyógyszerhiányról van szó, ami a patikai gyógyszerellátást nem érinti – tette közzé az államtitkárság.

(forrás: MTI, NEFMI - Egészségügyért Felelős Államtitkárság)

Könyveink