Napjainkban a sclerosis multiplex (SM) etiológiájában környezeti, genetikai és autoimmun gyulladásos folyamatok szerepét feltételezzük, de kiváltó oka nem ismert teljes egészében.
A New England Journal of Medicine közölte a University of Lille kutatóinak közleményét, amelyben olyan egy fázis II. klinikai vizsgálat eredményeit részletezik, amelyben a második generációs anti-CD40L monoklonális antitest alkalmazását értékelték relapszáló szklerózis multiplex kezelésében.
A Cambridge Egyetem kutatói a Nature Genetics folyóiratban megjelent cikkükben számoltak be felfedezésükről, ami jelentős hatással lehet a daganatok metasztázisainak szabályozására.
Az EMA szigorításai a gadolínium lineáris szerkezetű kelátjait érintik, amik esetében felmerült az agyban való lerakódás és a potenciális toxicitás lehetősége, közölte a PharmaOnline.
A PharmaOnline cikke szerint az intravénásan beadott glükóz agyon belüli eloszlásának MRI-vizsgálata alkalmas lehet az agydaganatok diagnosztizálására.
A CT-vizsgálatok kimutatható sejtkárosodást okoznak, ezért érdemes minimális szintre szorítani a besugárzási dózist, míg egy másik vizsgálat egy, az MRI során alkalmazott kontrasztanyag, a gadolínium agyi lerakódására figyelmeztet.
A gerinc gyulladásos betegségei közül legismertebb a spondylitis ankylopoetica (SPA) vagy Bechterew kór. Ez a gerinc kisízületeinek és szalagjainak ankylosisához és a gerinc elmerevedéséhez vezet. Végső soron kialakul a röntgennel is jól látható bambusznád gerinc. Ennek a radiológiai eltérésnek a kórkép diagnózisának felállításában is nagy jelentősége van. A betegség ritkán a perifériás ízületek gyulladásával is jár.