Kezdődnek a klinikai vizsgálatok és a nem várt problémák a sokat ígérő CRISPR-Cas9 géneditáló eszközzel. A betegségokozó hibák in vivo kijavítása mellett meglepően sok szándékolatlan mutációt találtak a kísérleti állatokban a Nature Methods tanulmányának szerzői.
Egyre reálisabb lehetőség a géndopping, a sportolókat a riói olimpián egy fajtájával kapcsolatosan már tesztelik is. Egyes vélemények szerint lehetetlen megállítani a terjedését, így jobban járunk, ha engedélyezzük, és szabályozzuk.
Először kezeltek sikeresen editálással genetikai betegséget felnőtt emlősállat szervezetében – a Science által a tavalyi év áttöréseként ünnepelt módszer ezzel megindult a humán terápiás transzláció felé.
A génolló amerikai, brit és kínai szabászai történelmi tanácskozót tartottak Washingtonban, mely fontos határozattal zárult – írja a NOL, emlékeztetve, hogy eddig a módszer jelentős hibaszázaléka is gátolta annak terjedését.
Géneditálással meggyógyították egy csecsemő leukémiáját – jön sorban a többi rák?, kérdezi a New Scientist cikkírója. Ami egyelőre biztosnak tűnik, az az, hogy a módszer kombinációban szolid tumorok ellen is bevethető lesz.
A géneditálás gyors és olcsó módszerét még csak három éve fejlesztik, máris lehetséges a humán felnőtt őssejtek génjeinek átszerkesztése, és legalább egy amerikai és négy kínai csapat próbálkozik humán embriókkal.
A teremtés kijavítása, új technológiai genezis, a legrosszabb disztópia – ilyen kifejezésekkel írják le azokat a lehetőségeket, amelyek az alig három éves technika tökéletesítése után megnyílnak az emberiség előtt.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?