Az amerikai Cedars-Sinai Rákkutató Központ szakemberei egy olyan eljárást fedeztek fel, amellyel a prosztatarákos tumorokat körülvevő szövetek átalakíthatók, így érzékenyebbé, sebezhetőbbé tehetők a szervezet immunrendszere és egyes gyógyszerek számára.
Egy amerikai-kínai nemzetközi kutatócsoport olyan epigenetikai markereket azonosított, amelyek az egyén korától függetlenül utalhatnak az Alzheimer-kór kialakulásának fokozott kockázatára.
A legtöbb komplex betegség és az egyéb öröklődő jellegzetességek, például a testmagasság esetében mindössze a statisztikailag kimutatott örökletesség 5 százalékának ismerjük a konkrét genetikai hátterét. A Science egy tanulmánya egy lépéssel közelebb jutott a rejtély megoldásához.
Az epigenetikus öröklődés az imprintingen kívül más mechanizmussal is befolyásolja a magzat fejlődését, ami a legújabb kutatások szerint a placenta befolyásolásán keresztül érvényesül.
A betegségre hajlamosító genetikai tényezők és a környezet hatása az epigenom módosításán keresztül érvényesülhet, az epigenetika lehet a kapcsolat az oki tényezők, valamint a betegség kialakulása között. Az epigenetika közvetítő működését a gyulladásos bélbetegség példáján mutatjuk be.
Régóta ismert, hogy az anya terhesség alatti étrendje hatással van a megszületett gyermek jóllétére, egy új vizsgálat azonban azt is kimutatta, hogy annak is jelentős szerepe van, hogy mit eszik a nő a terhesség előtt.
Alaposan a fejünkbe vésték már az iskolában, hogy a szerzett tulajdonságok nem öröklődnek, most mégis arra utalnak egyes kutatások, hogy ez nem teljesen igaz. Kétségtelen ugyan, hogy a DNS maga nem változik meg annak hatására, amit átélünk, de az, hogy melyik gén van „bekapcsolt”, aktív, illetve „alvó”, inaktív állapotban, függhet életünk eseményeitől.
Amerikai kutatók közzétették az első részletes epigenom térképet, az emberi gének működését szabályozó kémiai kapcsolók hálózatának leírását a Nature tudományos magazin csütörtökön megjelent számában.
A második világháború alatt éhező terhes nők gyermekeiben hatvan év elteltével is kimutathatóak olyan genetikai változások, melyek megnövelik a cukorbetegség és a rák kockázatát – mutatták ki a Columbia Egyetem kutatói.
A Semmelweis Egyetem Falus András által szervezett genomikai előadássorozatában Szathmáry Eörs elméleti evolúcióbiológus a géneken túli öröklődés lehetőségeiről beszélt.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?