A cikk első részében összefoglaltam a hálapénzrendszer tulajdonságait, a hálapénz fajtáit, az általa okozott károkat és a jogi szabályozási környezet ellentmondásait. A második részben érdemi visszaszoríthatóságának feltételeivel foglalkozom.
Aki hálapénz-szakértőnek kiáltja ki magát, az bizonyosan nem marad munka/téma nélkül. Legalábbis eddig így tűnt, mert a hálapénzrendszer a betegek, az orvosok és a politika ki nem mondott, de ciklus-, sőt, rendszerfüggetlen konszenzusán alapult: rossz, káros, de nélkülözhetetlen, így csendben tűrjük, használjuk.
A paraszolvencia kifejezés szinonimájaként hazánkban leggyakrabban használt hálapénz fogalmat az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetének 1957-es Küldöttgyűlésén írják körül először – idézi fel áttekintésében a Világgazdaság.
Majdnem 17 milliárd forintot költött borravalóra, illetve hálapénzre tavaly a lakosság a KSH Háztartási Költségvetési és Életkörülmény Adatfelvétele szerint – számol be a VG.hu.
Mi a hasonlóság és mi a különbség a hálapénz (parasolventia) és az orvosválasztásra fordított hozzáfizetés (copayment) között? – teszi fel az orvos szerző cikkében a kérdést a NOL-on.
Az alkoholporok új márkáját engedélyezték az Egyesült Államokban; az italba keverhető vagy ételre szórható alkoholpor-család ősztől lesz kapható a kereskedelemben.
Az egészségügyiek hagyományos hálapénze a munkaszabályok változása miatt megnyitja az utat az egyetemi oktatók borravalózásához is – tűnik ki a stop.hu írásából.
Sem az államtitkár, sem az intézményfenntartó nem adott útmutatást, mitévők legyenek a felülről vezérelt kórházak és rendelők vezetői a hálapénzzel – írja a hvg.hu.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?