A humán agy szokatlanul nagy. Melyik kognitív kihívás volt a legfontosabb az agyméret növekedése szempontjából? – teszi fel a kérdést a Nature-tanulmány, ami elsőként tud a korreláció mellett oki összefüggést is felmutatni.
A nagyobb fejkörméret és agytérfogat általában magasabb intelligenciával társul, ezért erős kapcsolatban áll a baba későbbi életének sikerességével. A brit kutatásról az Origó számol be.
A nagy agy nyilvánvaló előnyökkel jár, azonban a rejtett költsége is sok, olyannyira, hogy egyes fajokat épp nagy agyuk miatt fenyegeti a kihalás veszélye. Egyes állatfajok az evolúció során az agy terheit felismerve inkább meg is szabadultak tőle.
Húszezer évvel ezelőtt az átlagos emberi agy 10 százalékkal nagyobb volt, mint ma. Mi lehet agyunk méretbeli csökkenésének oka, és az együtt jár-e intelligenciánk hanyatlásával is?
Parányi rovarok is lehetnek olyan okosak, mint a sokkal nagyobb állatok, pedig agyuk legfeljebb akkora, mint a gombostű feje. Az agy mérete és az intelligencia közötti összefüggésre vonatkozó új vizsgálatok eredményeit a Current Biology közölte.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?