Egészségügyi helyzetjelentés – 2003
Január
Több ponton is módosult az év elejétől az egészségügyi törvény. A jogszabály most először határozza meg azoknak a személyeknek a körét, akik kötelesek alávetni magukat a HIV-szűrésnek.
Immár az egészségbiztosítási alapból fedezik az alkoholmérgezés következtében tudatzavarba került emberek elszállítását és egészségügyi ellátását is.
Ötvenhárom éves korában elhunyt Dizseri Tamás, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának főigazgató főorvosa, Széchenyi-díjas orvos.
Pusztai Erzsébetet bízta meg az egészségbiztosító az átfogó és komplett háziorvosi gyógyszerfelírási érdekeltségi rendszer kialakításával.
Falus Ferenc, a budapesti Nyírő Gyula Kórház főigazgatója személyében új elnököt választott a Nemzeti Egészségügyi Tanács. A NET elnökének mandátuma két évre szól.
Elkészült a Semmelweis Egyetem Ér- és Szívsebészeti Klinikáján az a háromszintes, 1400 négyzetméteres új kardiovaszkuláris centrum, amely sürgősségi ambulanciát, 9 ágyas kardiológiai intenzív osztályt és 15 ágyas kardiológiai-angiológiai fekvőbetegrészleget foglal magában. A Fővárosi Önkormányzat döntött a Bajcsy-Zsilinszky Kórház 10 milliárd forintos rekonstrukciójáról, amelyet fele-fele részben állami és önkormányzati forrásokból valósítanak meg.
Szinte napról napra jelentek meg újabb és újabb hírek arról, hogy a világ különböző pontjain titokban klónbébik születtek. A tudományosan soha nem bizonyított „szenzációk” döntően a Clonaid nevű cégtől származtak.
Medgyessy Péter miniszterelnök felkérésére klónbizottság alakult, amely a klónozással kapcsolatos erkölcsi, jogi és politikai kérdésekről tájékoztatja a kormányt.
Egy időre teljesen leállt a járóbeteg- és az ambuláns ellátás a horvátországi kórházakban, miután a horvát orvosok béremelési harcba kezdtek. A sürgős eseteket a felvételi ambulanciákon látták el.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?