Nyolcvanhét éves korában, szerdán elhunyt Csíkszentmihályi Mihály magyar-amerikai Széchenyi-díjas és Prima Primissima díjas pszichológus, az MTA külső tagja, a flow-elmélet atyja.
Tanulható, tanítható-e a boldogság, és ha igen, érdemes-e boldogabbá válni, vagy azoknak van igazuk, akik azt mondják, hogy a boldog ember értetlenül áll mások szenvedéseivel szemben, és különben is, ahogy öregszünk, úgy peregnek le rólunk a tanultak, és kerül előtérbe génjeink által meghatározott temperamentumunk?
Magyarország köztársasági elnöke – a miniszterelnök előterjesztésére – nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából 15 tudóst részesített Széchenyi-díjban.
Nincs módszer, amely mindenkit boldoggá tenne, de az biztos hogy a flow, az önkéntes munka, a társas tevékenységek, valamint az elérhető célok kitűzése és elérése növeli, a magányos tevékenységek - mint például a tévézés - csökkenti a boldogságérzetet. A jelenlegi ismeretek szerint negyven százalékban szándékos tetteink határozzák meg elégedettségünket, de befolyásoló tényező a szerotonin, a dopamin, az endorfin és az oxitocin szintje is. Az anyagiak csak 10 százalékban számítanak.
Az idei fórum mottója: Tudás és jövő. – A világot sújtó válság szükségessé teszi annak a meghatározását, milyen tudásra van szükség, hogy kilábaljunk a krízisből, és a jövőben elkerüljük a hasonló válságokat – hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke.