A felnőtt és a gyermek háziorvosi praxisok mellett a fül-orr-gégészeti szakrendelőkben az egyik legnagyobb járóbeteg terhet a heveny orr-melléküreg gyulladások és a heveny középfülgyulladások kezelése jelenti. A szerző fül-orr-gégész, aki rövid összefoglaló közleményében segítséget nyújt az akut rhinosinusitis és az akut középfülgyulladások egyes klinikai megjelenési formáinak diagnosztikájában, valamint az aktuális irányelvek szerinti megfelelő terápia megválasztásában.
Itt van az ősz, itt van újra… Az őszi időjárás beköszöntével ismét emelkedésnek indul az orvoshoz fordulás hátterében leggyakrabban található infekciós betegségek, a tonsillopharyngitisek előfordulása.
Egyre több tudományos közlemény támasztja alá, hogy a szelén fontos szerepet tölthet be az immunrendszer működésében, valamint protektív hatású lehet a vírusfertőzésekkel és akár a Covid-19 betegséggel szemben.
Gyermeke este egészségesen alszik el. Másnap reggelre magas láza van, rossz a közérzete és élénkvörös hólyagos kiütések borítják az egész testét. Az USA-ban az utóbbi néhány hónapban meglehetősen gyakorivá vált ez a jelenség.
A fertőző betegségek diagnosztizálása nagyban hasonlít a rendőrök és a nyomozók munkájához. Az ügy megoldásához a vizsgálónak – a helyszínen levő bizonyítékokra támaszkodva – fel kell fednie a bűnöst. A bűnügyi történetek kedvelői azonban jól tudják, hogy a tettes nem az elkövetés eszközével a kezében várja a helyszínen üldözőit. A bűnügy megoldásához általában fáradságos munkával kell összegyűjteni a vádemeléshez szükséges bizonyítékokat.
A 66 éves férfit két éve rendszeresen visszatérő szívelégtelensége talaján kialakult állapotrosszabbodása miatt szállították kórházba. Fizikális vizsgálata során tágult juguláris vénákat, Kussmaullégzést, póknévuszokat és kétoldali lábszárödémát találtak, állapota NYHA (New York Heart Association) IVes stádiumú szívelégtelenségnek felelt meg. Anamnézisében 60 évvel korábban pulmonalis tbc szerepelt. A mellkas-röntgenfelvételen a pericardium 6 mm vastagságú (normálérték: 2 mm) meszesedése látszott (A. kép, nyíl). A CT-felvétel megerősítette a kétoldali pleurális effúziót (B. kép, nyilak), az echokardiográfia pedig a súlyos constrictiv pericarditis diagnózisát. Bár a pericardium csupán egy kis, elülső fali területen maradt mentes a kalcifikációtól, a bal kamrai szisztolés funkció ép maradt. A beteget megoperálták, a – vélhetően a gyermekkori tuberkulózis miatt – elmeszesedett szívburkot eltávolították, ami a szívfunkció azonnali normalizálódásához vezetett. A beteg az operáció után egy hónappal hagyhatta el a kórházat, és az egyéves kontrollig tünetmentes maradt. A constrictiv pericarditis hasonló patofiziológiai eltéréseket és echocardiográfiás képet okoz, mint a szívizomgyulladás. Míg a myocarditis nehezen és kizárólag gyógyszeresen kezelhető, a pericarditis jól reagál a műtéti megoldásra. A differenciáldiagnosztikában segíthet, ha a 2 mm-ig normális vastagságú pericardiumot echocardiográfiával legalább 4 mm-esnek találjuk, és a betegnél szívelégtelenségre utaló tünetek – nehézlégzés, orthopnoe, fáradtságérzés, ödéma stb. – jelentkeznek, esetleg a pangás miatt megnagyobbodott májat tapintunk („kardiális cirrózis”). Mindez, különösen egy 30–50 év közötti betegnél, constrictiv pericarditisre utal. A constrictiv elváltozás hátterében leggyakrabban a bármilyen okból kialakuló hemopericardium áll. Kissé ritkább a radioterápia miatt kialakuló forma, de leírtak már a tbc mellett Coxsackie- B-vírus fertőzést, urémiát és kötőszöveti betegséget is okként.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?