Amióta felállt a betegjogi központ (OBDK), kevesebb egészségüggyel, ellátással kapcsolatos panasz érkezik az ombudsmanhoz – derült ki a többi közt az Európai Betegjogi Nap alkalmából rendezett konferencián.
Maga a konferencia a következő kérdésekkel foglalkozik: diabetes, az időskor pszichiátriai és lélektani kérdései, proaktív idősödés, addiktológia, hypertonia, vénás elégtelenségek. Külön szekcióüléseken tisztázzuk a szociális és ápolási ellátás elvi és gyakorlati kérdéseit (időskori abúzusok, az idős emberek méltósága, a szolgáltatások fejlesztése, a családok szerepe időskorban), illetve, azt hogy a családok milyen támogatást kaphatnak a medikális, szociális és ápolási szféra részéről.
Egyre inkább kérdésesnek tűnik a kormány által megígért Országos Betegjogi és Dokumentációs Központ (OBDK) felállítása, így az ombudsmani hivatal kívánja „kezébe venni” a kezdeményezést.
Ékes Ilona fideszes országgyűlési képviselő szerint az anya- és bababarát ellátás érdekében a szülészeti praxisnak a nemzetközileg bábai modellként ismert gyakorlaton kellene alapulnia.
Drámai a helyzet a pszichiátriai ellátásban. Az OPNI kiváltására kijelölt járóbeteg-ellátás megerősítése nem történt meg, a szakrendelői és gondozói rendszer a túlélésért küzd.
Közvetlenebb kapcsolatot szorgalmaz a jogalkotók és a betegek közt az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, aki egészségügyi ombudsmani tisztség létrehozását kéri. Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa kinevezése után, 2008 elején, szinte azonnal javasolta az intézmény létrehozását. Azzal is érvelt, hogy az intézményrendszer növelhetné az egészségügyi reform legitimációját
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?