A Cleveland Clinic és az OhioHealth kutatói a Radiotherapy & Oncology folyóiratban közölték úttörő, első ízben embereken végzett vizsgálatuk eredményét, melyben fej-nyak laphámrákos betegeket kezeltek egy újfajta radiológiai módszerrel.
Az amerikai FDA 2009 decemberében hagyta jóvá a daVinci sebészeti robot fej-nyaki, tumorsebészeti alkalmazásának különböző technikáit. Azóta a transzorális robotasszisztált sebészet széles körben elterjedt mint minimál-invazív onkológiai modalitás.
Annak ellenére, hogy a citológiai szűrővizsgálat több mint fél évszázada rendelkezésre áll, továbbra is a méhnyakrák áll a gyakorisági sorrend negyedik helyén a nők rosszindulatú daganatai között. Egyebek mellett a nagy kockázatú HPV-altípusokkal történt fertőződést tekintik a méhnyakrák legfontosabb kockázati tényezőjének.
Az előfordulás emelkedésének pontos oka egyelőre még nem tisztázott, de szerepet játszhat benne a szexuális magatartásformák megváltozása (ezen belül az orális szex terjedése), az orális és genitális partnerek élethosszra vonatkoztatott számának növekedése, az orális és vaginális szex megkezdésének koraibb életkorra tolódása, valamint a kórelőzményben szereplő, nemi úton terjedő fertőzések gyakoribbá válása.
Fej-nyak rák elleni küzdelem világnapja (július 27.) alkalmából az Országos Onkológiai Intézet közleményben szorgalmazza, hogy az orvosok a korai tüneteknél is gondoljananak a laphám rák lehetőségére.
A humán papillómavírus, különösen annak onkogén típusai oki szerepet játszanak egyes fej-nyaki laphámrákok kialakulásában, ezen túlmenően az oropharynx laphámrákjának független kockázati tényezői.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?