hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Pénzben is kifejezték az MI levegőszennyezését

Amerikai kutatók szerint az évtized végére az USA-ban 20 milliárd dolláros egészségügyi többletköltséget okoz majd az adatközpontok áramellátásával összefüggő légszennyezés, közli a Bitport.

Kaliforniai kutatók szerint egy nagy nyelvi modell (LLM), mondjuk a Meta Llama 3.1 egyszeri betanítása akkora légszennyezést okoz, mintha egy személyautó 10 ezer alkalommal tenné meg oda-vissza a New Yorkból Los Angelesbe vezető utat, ezzel összefüggésben pedig a mesterséges intelligencia egészségügyi hatásainak összköltsége hat éven belül elérheti a 20 milliárd dollárt. Hétfőn közzétett tanulmányukat a szerzők az első ilyen jellegű kutatásnak tartják az MI-fejlesztések és a légszennyezés közvetlen összefüggéseiről.

Becslésük szerint az Egyesült Államokban 2030-ra évente 1300 ember halhat meg idő előtt ennek következtében, ami 36 százalékos növekedést jelentene az asztmával összefüggő jelenlegi halálozási statisztikához képest. Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, a McKinsey előrejelzése alapján az évtized végére az ország teljes villamosenergia-fogyasztásának 11-12 százalékáért lehetnek majd felelősek az adatközpontok, szemben a tavalyi 3-4 százalékkal, de ennek eddig csak a vízfelhasználással és a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos hatását vizsgálták.

A létesítmények működésének azonban közvetlen egészségügyi hatásai is vannak, beleértve az erőművek és az adatközpontokban működő generátorok nitrogén-dioxid- vagy kén-dioxid-kibocsátását, illetve a legfeljebb 2,5 mikrométer átmérőjű, a tüdőbe mélyen behatoló egyéb részecskéket. A kutatók szerint az MI-fejlesztésekkel összefüggő villamosenergia-előállítás eddig is 5,6 milliárd dolláros extra közegészségügyi terhet okozott, ami 2030-ra majdnem a négyszeresére növekedhet.

A teljes információ

Gerd Altmann képe a Pixabay-en
Gerd Altmann képe a Pixabay-en

(forrás: bitport.hu)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!