hirdetés
2025. április. 25., péntek - Márk.
hirdetés

ISBI konferencia: innovatív jövőkép a méhnyakszűrésben

A méhnyaksejtképek automatizált osztályozásának új megoldási lehetőségeit dolgozták ki a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Göttingeni Egyetem kutatói által Houstonban szervezett tudományos versenyen a világ legjobbjai közé tartozó egyetemek szakemberei. A Pap-kenet Sejtosztályozási Kihívás végére tíz kutatócsoport készítette el saját megoldását bemutató publikációját.

A méhnyakrák a nők körében az egyik leggyakrabban előforduló daganatos betegség, melynek szűrésére ma már a legmodernebb technológiákat alkalmazzák. A mesterséges intelligencia ezen a téren is számos innovatív lehetőséget tartogat az orvostudomány és a prevenció számára.

A tématerülettel kapcsolatos legújabb tudományos eredményeket Houstonban, a világ egyik legrangosabb, orvosi képalkotással foglalkozó tudományos eseményén, az IEEE International Symposium on Biomedical Imaging (ISBI) 2025 nemzetközi konferencián ismerhették meg a szakemberek. A tanácskozás keretében szervezték meg a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Göttingeni Egyetem kutatói a Pap-kenet Sejtosztályozási Kihívást, ahol a résztvevők olyan innovatív megoldási lehetőségeket mutattak be, melyek elősegíthetik a mesterséges intelligencia alapú, automatikus szűrőrendszerek mindennapi klinikai vizsgálatokban való rendszeres használatát.

A verseny bemutatószekciójának elnökségi tagja volt Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Karának dékánja, valamint Harangi Balázs, az IK Adattudomány és Vizualizáció Tanszékének egyetemi docense is.

A kihívás különböző szakaszaiban összesen több mint negyven megoldás készült. Az utolsó értékelési fázisra ezekből tizenhatot küldtek el a kutatók, végül tíz kutatócsoport nyújtotta be a megjelenésre kész publikációját. Ezek közül hét előadó mutatkozhatott be végül az ISBI konferencián is.

A szervezők jelenleg egy közös tudományos publikáción dolgoznak, mely összegzi a kihívás során bemutatott módszereket. Ez az összefoglaló tanulmány egy magas presztízsű nemzetközi folyóiratban fog majd napvilágot látni. A verseny és a konferencia során nem csupán tudományos eredmények kerültek felszínre, hanem értékes nemzetközi együttműködések alapjai is megszülettek. A megmérettetés és a konferencia kiváló lehetőséget jelentett karunknak arra, hogy eredményes megbeszéléseket folytassunk a kihívás résztvevőivel, szakmai kapcsolatokat építsünk és jövőbeli együttműködési lehetőségeket készíthessünk elő velük – tájékoztatott Hajdu András dékán.

A Pap-kenet Sejtosztályozási Kihíváson bemutatott munkák mögött rangos nemzetközi egyetemek és kutatóintézetek álltak. Az előadók között szerepelt többek között a University of Tokyo és annak kórháza, a ShanghaiTech és a Shanghai Jiao Tong University, a University of Ghent belgiumi és dél-koreai campusai, az Indian Institute of Technology Kharagpur, az Université Claude Bernard Lyon és az INSA Lyon, de amerikai egyetemek is képviseltették magukat, így például részt vettek a versenyen a University of South Dakota, valamint a Massey University kutatói is.

További információk és a verseny részletei az ISBI 2025 hivatalos weboldalán érhetőek el.

 National Cancer Institute on Unsplash
National Cancer Institute on Unsplash

(forrás: Debreceni Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!