hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Gyógyítás

Vagy kórházban vagy csak otthon szülhetne a kismama

Még nem tudni, mikor léphet életbe, de a fő irányvonalakat már kidolgozták az Egészségügyi Minisztériumban, a tervezett otthonszülés szabályozására. Eszerint nem kötelező orvos segítségét kérni, viszont csak a kismama otthonában lehet a kórházon kívül szülni.
A tárca szerint a szakma sokat engedett, kompromisszumos megoldás született, de a részletekben az orvosok sem értenek egyet. Az otthonszülés-pártiak viszont megdöbbentek a túlszabályozáson.

Úgy tűnik, körvonalazódik az a törvénytervezet, amely a jelenleg illegálisnak számító tervezett otthonszülést szabályozná. Nyolchónapnyi egyeztetés után az Egészségügyi Minisztérium a fő irányvonalakat dolgozta ki, a részletek, mint például ki szülhetne otthon és milyen feltételekkel, még hiányoznak. Mint a tárca szakállamtitkára a Hírszerzőnek mondta, ezekben a részletekben nincs egységes szakmai döntés, az orvosok, szülésznők, háziorvosok, bábák sok kérdést máshogy látnak. „Ezért is nehéz megmondani, mikor készülhet el a törvény. Július elsejéig kérettük be a szakmai kollégiumoktól a javaslatokat, ezután összeül a felsővezetés és a kodifikációs munkacsoport, amely jogszabállyá alakítja a tervezetet” – mondta Medgyaszai Melinda, aki hangsúlyozta, minden érintett szereplő engedett a korábbi elveiből.

Nem kell orvos a szó szerinti otthonszüléshez

A tárca tervezete egyébként szó szerint venné a tervezett otthonszülést, azaz a kórházon kívül csak ott hozhatná világra gyermekét az anya ahol életvitelszerűen él. De az is csak akkor engedélyezhető, ha a közelben van kórház.

Az elmúlt években felmerült javaslatokkal szemben viszont előremutató lépés, hogy a kismama maga választhatja meg, hogy orvosi vagy szülésznői segítséget kér. Eddig ugyanis csak orvosi jelenléthez kötötték volna az otthonszülést, igaz, a jogszabály-tervezet nem hagyja ki az orvosi és kórházi jelenlétet: az újszülött kötelező szűrővizsgálatait csak a kórházban végezhetik el, és csak ott adhatják be a BCG-oltást is. Igaz, a szakállamtitkár szerint ez még nincs kőbe vésve, a szakma egy része a kórházhoz kötné, másik része viszont engedné, hogy a mintavétel az otthonba történjen.

A jogszabály azt is előírná, hogy ki nem szülhet semmilyen körülmények között kórházon kívül. A szakmai szervezetek július elsejéig küldhették el erről szóló javaslataikat, amelyet a minisztérium eddig még nem összegzett, de úgy tudjuk, nem válaszható az otthonszülés ikerterhesség, medencevégi terhesség esetén.

Az otthonszülés szabályzását kérő civil szervezetek egyébként megdöbbenéssel fogadták a tervezetet, mivel szinte teljesen eltér az egyeztetés során elhangzottaktól. Több civil szervezet – köztük a TASZ, a Magyarországi Dúlák Egyesülete és a Szülők a Szabadszülésért Társaság – ezért június végén levélben fordult a tárcához.

A szabályozást ugyanis tavaly novemberben civil szervezetek nyomására vette újra napirendre a minisztérium, különböző munkacsoportokba sorolták az orvosokat, szülészeket, jogászokat, bábákat, hogy együtt találják ki a mindenkinek megfelelő szabályozást.

Legalább van valami

„Ha életbe lép ez a szabályozás, azzal legalább elindul valami, amit hosszú évek alatt egy normális szabályozássá lehet fejleszteni. De ez nem az amit mi akartunk” – mondta a Hírszerzőnek a Szülők a Szabadszülésért Társaság elnöke. Mint Békés Bence mondta, ők három feltételhez kötötték a szabályozást: legyen egy bábakollégium, hogy olyanok határozhassák meg a szabályokat és az ajánlásokat, akik maguk is vezetnek le kórházon kívüli szüléseket. Szerették volna, ha a társadalombiztosítás finanszírozná az otthonszülést, ám a minisztérium ezt azzal utasította vissza, hogy 2/3-os törvényt kellene hozzá módosítani. Az otthonszülés-pártiak azt is el akarták érni, hogy ne szabályozzák törvényben, hogy ki nem szülhet kórházon kívül, hanem a bábakollégium ajánlásokat fogalmazzon meg egyes esetekre.

„Az is nagyon fontos, hogy a szabályozásnak arra a kérdésre is választ kell adnia, mi történjék azzal a kismamával, aki semmilyen körülmény között nem akar kórházba szülni. Ez is hiányzik a tervezetből” – mondta Békés Bence.

Az egyébként elfogadhatatlan számukra, hogy az otthonszülés szó szerint otthonszülést jelentsen, mert mint mondják, ez egy személetbeli különbséget jelent valójában. Az intézményen kívüli szülés helyszínét a civil szervezetek szerint is szabályozni kellene, de nem helyrajzi szám alapján, hanem a szülés biztonságával kapcsolatos feltételekkel. Azt egészségügyi szakállamtitkár is elismerte, hogy ez okozta a legnagyobb szakmai vitát, de mint mondta kompromisszumot kellett kötni. „Kezdjük el a szabályozást a szülő nő otthonában, és később lehet folytatni az intézeten kívüli, azaz a születésházak legalizálásával és szabályozásával is” – tette hozzá Medgyaszai.

Az otthonszülés-pártiak értelmetlennek tartják azt is, hogy nem lesz önálló szakmai kódja az otthonszülés levezetésének, hiszen szerintük ez speciális tudást igényel, más mint egy kórházi szülés. Nem értenek egyet azzal sem, hogy az újszülöttnek a gyermekével együtt a kórházba kell mennie a szűrési vizsgálatok miatt. A legjobb megoldás az lenne szerintük, ha a gyerekorvos, vagy a szülést levezető bába végezné el a vizsgálatokat, a mintákat pedig a kórházban vizsgálnák meg.

Jelenleg egyébként hasonló a gyakorlat, igaz illegális, és csak akkor működik, ha találnak egy gyermekorvost, aki házhoz megy. Az otthonszülést ugyanis az orvosok többsége ellenzi, viszont az anyakönyveztetés miatt mégis segíteniük kell. A szabályozatlanság miatt ma egy otthonszülés úgy néz ki, hogy a bába világra segíti a babát, elvégzi a szűrővizsgálatokat, beadja a megfelelő gyógyszereket, kiállít egy papírt, amivel azonban semmit sem érnek a szülők. Az anyakönyvezetésnél azt nem fogadják el, így találni kell egy gyerekorvost, aki szintén ír egy ugyanolyan papírt, amit már elfogad a hivatal. „A baj csak az, hogy újszülöttel kórházon kívül egyetlen gyermekorvos sem akar foglalkozni, csak ismeretségen keresztül tudtunk mi is olyan doktort szerezni, aki kiállítja a megfelelő dokumentumokat” – mondta a Hírszerzőnek egy apuka, akinek nemrég szült a felesége saját lakásukban.

Neizer Anita, Hírszerző

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés