hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Stroke - Ne késlekedj!

Ha hirtelen beszédzavar alakul ki, féloldali végtaggyengeség és szájzsibbadás lép fel, s az illető "félrehúzódik", azonnal mentőt kell hívni - hívja fel a figyelmet a csütörtökön útjára indított Stroke - Ne késlekedj kampány.

A Magyar Stroke Társaság célja ezzel a kezdeményezéssel, hogy minden ember megismerje és tisztában legyen az agyi-érkatasztrófa tüneteivel. Ezek közül a három legjellemzőbb a hirtelen kialakuló beszédzavar, a féloldali végtaggyengeség és a félrehúzódó száj - tájékoztatott Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke a kampányindító sajtótájékoztatón. A tünetek felismerése után nem szabad várni, hanem azonnal mentőt kell hívni, mivel csak 3 órán belül van lehetőség hatásos segítséget nyújtani - hangsúlyozta.

A stroke (szélütés) kockázati tényezőit két csoportba lehet osztani: az életmódbeli kockázati tényezők a túlsúly, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás. A kockázati betegségek közé tartozik a cukorbetegség, a szívritmuszavar és a magas vérnyomás.

Ha az agyi vérkeringési zavar hátterében vérrög áll, lehetőség van úgynevezett trombolízisre (vérrögoldásra). A trombolízisek száma 24 százalékkal nőtt az előző évhez képest: míg 2009-ben 713, addig 2010-ben 884 ilyen eljárás történt - mondta el Pánczél Gyula, a társaság vezetőségi tagja. Ennek oka lehet, hogy az emberek a korábbi kampánynak köszönhetően megismerkedtek a tünetekkel, azzal, hogy mire kell odafigyelni és hogy ebben az esetben az Országos Mentőszolgálatot (OMSZ) kell kihívni.

Amennyiben ez időben, 3 órán belül megtörténik, remény van olyan mértékben minimalizálni az agykárosodást, hogy a beteg maradandó tünetek nélkül meggyógyulhat. A neurológus szakembereknek ugyanis 3 óra áll a rendelkezésükre, hogy megkezdjék az életmentő vérrögoldó eljárást.

Magyarországon évente 40-50 ezren kapnak stroke-ot, 13 ezer ember veszti életét agyi érkatasztrófa miatt, a betegek 25 százaléka fiatalabb mint 60 éves. A szélütés kihathat a beteg további életére is: a statisztikák szerint a túlélők 48 százaléka féloldali bénulásban, 12-18 százalék beszédzavarban szenved, 22 százalék járásképtelen, 24-53 százalék részben vagy teljesen mások segítségére szorul, 32 százaléka küzd a depresszióval.

A stroke világszerte a harmadik halálok, becsült adatok szerint Magyarországon jelenleg 200-250 ezeber érintett a betegségben.

Az egész világot bejárta a felvétel, amin a CBS2 riportere, Serene Branson a Grammy-díjátadó közvetítése alatt élőben kapott stroke-ot.

 

A csatorna később nem erősítette meg, hogy valóban stroke-ról volt szó, úgy fogalmaztak a riporternek "egészségügyi problémái" voltak. Serene Bransont a helyszínen mentősök megvizsgálták, majd egy kollégája hazavitte.

A stroke tünetei és előjelei

  • hirtelen kialakuló féloldali végtaggyengeség, bénulás, ernyedt, zsibbadt arcfél (arcizmok, kar, láb bénulása az egyik testfélen)
  • hirtelen kialakuló beszéd megértési zavar, szóformálási nehézség
  • hirtelen bekövetkező látászavar: kettőslátás, látótér kiesés, látásvesztés vagy csökkenő látásélesség
  • hirtelen egyensúlyvesztés, szédülés, koordinációs zavarok
  • a térérzékelés hirtelen elveszítése, hirtelen memóriazavar

Ezek lehetnek múló jellegűek vagy maradandóak, és együtt vagy külön-külön is előfordulhatnak. Akár már egyetlen jel megléte is figyelmeztethet a Stroke kialakulására. A tünetek kialakulása viszonylag hirtelen történik: pl. ébredéskor, vagy pár perc alatt. Senkit ne tévesszen meg, ha a tünetek gyors javulást mutatnak, mert visszatérhetnek, és végleges bénulássá súlyosbodhatnak.

(forrás: MTI, MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés