hirdetés
2024. november. 25., hétfő - Katalin.
hirdetés
hirdetés

Gyógyítás

Röntgenfelvétel jelezheti a biszfoszfonátok mellékhatását

A tartós biszfoszfonátterápia mellékhatásaként az állkapocscsont oszteonekrózisa jelentkezhet, melynek korai jelei egyszerű röntgenvizsgálattal kimutathatók, így a súlyosabb elváltozások kivédhetők.

A biszfoszfonátokat széles körben használják a csontritkulás, az emlőrák és bizonyos daganatok csontáttéteinek kezelésében, tovább néhány ritkább kórkép (Paget-kór, myeloma multiplex) terápiájában. A biszfoszfonát-készítmények a legszélesebb körben rendelt szerek közé tartoznak világszerte, amit jól illusztrál, hogy 2006-ban 191 millió vényen szerepelt a gyógyszercsalád valamelyik tagjának neve az Egyesült Államokban.
A biszfoszfonátok hosszú távú szedése kapcsán azonban állkapocsízületi oszteonekrózis alakulhat ki, ami a National Osteoporosis Foundation adatai szerint 44 millió amerikait fenyeget, és jelenleg közel 10 millióan szenvednek a betegségben.
A General Dentistry ez évi márciusi/áprilisi számának beszámolója szerint az állkapocsízületről készült egyszerű röntgenfelvétel is alkalmas a korai csontelváltozások kimutatására. Ezek annak következtében jönnek létre, hogy az állkapocs oszteocitáinak gyors turnovere miatt némiképpen gyengébb, kóros szerkezetű csont képződik biszfoszfonátok hatására.
A fogászati beavatkozások előtt különösen fontos, hogy idejekorán kiderüljenek az állkapocscsont biszfoszfonátok okozta elváltozásai, bár azt még további kutatások során kell majd tisztázni, hogy az osteoporózis kezelésében széles körben alkalmazott szer miként befolyásolja a szájsebészeti műtétek utáni csontgyógyulást. A kutatók szerint tudatosítani kell a közvéleményben, hogy jelenleg nem rendelkezünk olyan kezeléssel, mellyel gyógyítani lehetne az állapotot.

Dr. Simonfalvi Ildikó

 

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés