hirdetés
2025. február. 04., kedd - Ráhel, Csenge.
hirdetés

Miért fontosak a daganatszűrések, és hogyan vehetők igénybe?

A daganatos megbetegedések világszerte az egyik vezető halálokot jelentik, ugyanakkor a korai felismerés jelentősen növeli a gyógyulás esélyeit. Február 4-e a Rákellenes Világnap, ugyanis 2000 februárjában tartották az első rákellenes világkongresszust Párizsban, és ezen a napon írták alá azt a dokumentumot, amely világméretű összefogásra szólít fel a betegség ellen.

Magyarországon számos szűrési lehetőség érhető el, amelyek közül néhány széles körben javasolt a lakosság számára, míg mások bizonyos rizikócsoportok számára ajánlottak. A rendszeres szűrővizsgálatok jelentős mértékben hozzájárulhatnak a daganatos betegségek korai felismeréséhez és sikeres kezeléséhez. Az alábbiakban dr. Pozsgai Éva, a PTE ÁOK Orvosi Népegészségtani Intézet docensének összefoglalójában olvashatják a legfontosabb daganatszűrési lehetőségeket, kiemelve azok jelentőségét, módszerét, kik számára ajánlottak és azt, hogy miként vehetők igénybe*.

*Ez az összefoglaló átlagos rizikójú emberek számára nyújt tájékoztatást a daganatszűrésekről. Ha azonban valakinek családjában daganatos megbetegedés fordult elő, genetikai hajlama van, vagy bármilyen fennálló krónikus betegsége miatt fokozott kockázatnak van kitéve, fontos, hogy háziorvosával vagy kezelőorvosával egyeztessen a számára megfelelő, egyéni daganatszűrési tervről. 

Széles körben javasolt, szervezett népegészségügyi szűrővizsgálatok:

  • Méhnyakszűrés

Miért fontos?

A méhnyakrák még mindig az egyik vezető daganatos megbetegedés Magyarországon, pedig rendszeres szűréssel megelőzhető lenne. A daganat korai felismerése teljes mértékben gyógyítható.

Kinek javasolt?

A rendszeres nőgyógyászati vizsgálat minden nő számára ajánlott, különösen a szexuális élet megkezdésétől kezdve, még tünetmentesség esetén is. A 25-65 év közötti nők számára háromévente javasolt a szűrés.

Mit szűrnek?

A szűrővizsgálat során a méhnyak hámsejtjeiből vett kenetet elemzik, hogy kimutassák az esetleges daganatot megelőző állapotokat vagy korai stádiumú daganatokat.

Hogyan történik a szűrés?

A nőgyógyászati vizsgálat során egy kis kefével mintát vesznek a méhnyak hámsejtjeiből. Ezután a mintát laboratóriumban elemzik. A vizsgálat gyors és csak minimális kellemetlenséggel jár.

Hol lehet elvégeztetni a szűrővizsgálatot?

A méhnyakrákszűrés Baranya Vármegyében elsősorban a területileg illetékes szakrendelőkben zajlik, de a PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán is bárki számára elérhető.

A vizsgálatra többek között személyesen, a klinika recepcióján lehet bejelentkezni, vagy telefonon a 06-72/536-370 és a 06-72/502-450-as telefonszámon. De online időpontfoglalással a klinika hivatalos e-mail-címén keresztül: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. illetve az EgészségAblak mobilapplikáció időpontfoglaló menüpontjában.

A szűrés folyamata a nemzeti irányelvekkel összhangban történik, így zajlik a páciensek kivizsgálása és gondozása is. A PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán ezek alapján és ennek megfelelően a helyi viszonyokhoz igazítva alakítják ki saját protokollukat, amely a szűrés során felfedezett eltérések további kivizsgálását és kezelését szabályozza.

  • Emlőszűrés

Miért fontos?

Az emlőrák a nők leggyakoribb daganatos megbetegedése, de a korai felismerés életmentő lehet. A kezdeti stádiumban lévő elváltozások általában teljesen gyógyíthatóak.

Kinek javasolt?

A 45-65 év közötti nőknek kétévente javasolt részt venni a szervezett mammográfiás szűrőprogramban.

Mit szűrnek?

A mammográfia képes kimutatni az emlőszövetben kialakuló apró elváltozásokat, melyek tapintással nem érzékelhetők.

Hogyan történik a szűrés?

Az ún. mammográfia során egy speciális röntgenkészülékkel készítenek felvételt az emlőkről. A vizsgálat néhány percet vesz igénybe, és bár kissé kellemetlen lehet, nem jár érdemi fájdalommal.

Hol lehet elvégeztetni a szűrővizsgálatot?

Bár az emlőszűrés hivatalosan nem a nőgyógyászati ellátás része, a vizsgálat során lehetőség van az emlők és a nyirokrégiók fizikális vizsgálatára is. Amennyiben kóros elváltozás tapintható vagy látható, a páciensek további diagnosztikai vizsgálatokra kapnak beutalót.

  • Vastagbélszűrés

Miért fontos?

A vastag- és végbélrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés Magyarországon. Korai stádiumban gyakran tünetmentes, de időben felismerve nagyon jó eséllyel kezelhető.

Kinek javasolt?

Az 50-70 éves korosztályba tartozó férfiak és nők számára egyaránt javasolt kétévente a szűrés.

Mit szűrnek?

A szűrőprogram során a székletben található, szabad szemmel nem látható vért (ún. okkult vérzést) keresnek, amely daganatra vagy daganatot megelőző elváltozásra utalhat.

Hogyan történik a szűrés?

A szűrés egyszerű székletvérvizsgálattal kezdődik. Amennyiben vért találnak a székletben, azaz pozitív az eredmény további vizsgálatokat végeznek, így vastagbéltükrözés (ún. kolonoszkópia) végzése javasolt. A kolonoszkópia során egy vékony, kamerával ellátott csővel vizsgálják a vastagbél belső falát.

Hol lehet elvégeztetni a szűrővizsgálatot?

A PTE KK I. sz. és II. sz. Belgyógyászati Klinikán is végeznek kolorektális szűrést. Elsőként a háziorvos székletvizsgálatot kér, amelynek "nem negatív" eredménye alapján beutalót állít ki a beteg háziorvosa, ezzel tudják fogadni a betegeket.

Az I. sz. Belgyógyászati Klinikán e-mailben lehet időpontot kérni a This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. e-mail-címen a beteg telefonszámát is tartalmazó háziorvosi beutalókkal együtt.
A II. sz. Belgyógyászati Klinikán a 06-30/138-7314 vagy a 06-72/536-150 telefonszámon kérhető időpont naponta 10:30 és 14:30 között.

 

További fontos szűrővizsgálatok:

  • Prosztatarákszűrés

Miért fontos?

A prosztatarák a férfiaknál előforduló daganatos betegségek között az egyik leggyakoribb, amely korai diagnózis esetén jól kezelhető.

Kinek javasolt?

Férfiak számára 50 éves kortól javasolt évente elvégeztetni a szűrést. Azoknál, akiknek családjában már előfordult prosztatarák, a szűrés 45 éves kortól javasolt.

Mit szűrnek?

A prosztata specifikus antigén (PSA) szintjét vérvizsgálattal, a prosztatavizsgálatot tapintással végzik, ezeknek az eredményei felvethetik a daganat jelenlétét.

Hogyan történik a szűrés?

A PSA-szint méréséhez vért vesznek, amit laboratóriumi vizsgálat követ. Emellett az orvos rektális digitális vizsgálatot végez a prosztata állapotának felmérésére. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a végbélen keresztül tapintja ki a prosztatát, mely vizsgálat kissé kellemetlen lehet, de gyorsan elvégezhető.

Hol lehet elvégeztetni a szűrővizsgálatot?

A PTE KK Urológiai Klinikán hétfőtől péntekig 8:00 és 12:00 óra között a 06-30/177-3973-as telefonszámon, vagy az EgészségAblak mobilapplikáció időpontfoglaló menüpontjában lehet időpontot kérni a járóbeteg-szakrendelésre.

  • Bőrrákszűrés

Miért fontos?

A melanoma a bőrrák egyik legveszélyesebb típusa mert gyorsan terjed és áttétet képezhet. A korai felismerés kiemelten fontos, mert a kezdeti stádiumban még jól gyógyítható.

Kinek javasolt?

Azok számára, akiknek sok anyajegyük van, világos bőrűek, vagy akiknek a családjában már előfordult melanoma, évente ajánlott bőrgyógyászati szűrővizsgálatot végeztetni.

Mit szűrnek?

A bőrön található anyajegyeket és más elváltozásokat, amelyek gyanúsak lehetnek rosszindulatú elváltozás szempontjából.

Hogyan történik a szűrés?

A bőrgyógyász egy nagyítóval és fényforrással ellátott speciális műszerrel, ún. dermatoszkóppal alaposan megvizsgálja a bőr felszínét, különös figyelmet fordítva a gyanús anyajegyekre és bőrelváltozásokra.

Hol lehet elvégeztetni a szűrővizsgálatot?

Anyajegyszűrésre és a bőr átvizsgálására a pácienseket előzetes időpontfoglalást követően, egész évben fogad a PTE KK Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika, amely az ország hat Melanóma Centruma közül az egyik, ennek megfelelően a betegek komplex ellátásban részesülnek (sebészeti és szisztémás kezelés).

A Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinikára időpontot telefonon a +36 72 536-870 telefonszámon 12.00 és 15.00 óra között kérhetnek, vagy ugyanebben az idősávban személyesen, a Klinika recepcióján.

Melanóma és nem-melanóma bőrtumorokkal kapcsolatban a lakosság tájékoztatására a Magyar Dermatológiai Társulat honlapját (skindex.hu) ajánljuk.

  • Tüdőrákszűrés

Miért fontos?

A tüdőrák az egyik vezető halálok Magyarországon, és többnyire tünetmentesen alakul ki. A korai diagnózis jelentősen javíthatja a betegek túlélési esélyeit. Bár a tüdőrák jelenleg is vezeti a rosszindulatú daganatos halálozást, az elmúlt tíz évben a terápiás lehetőségek jelentősen bővültek. A kiterjedt tüdőrákban szenvedő betegek korábbi kemoterápiás kezelése mellett az utóbbi tíz évben egyre több, ún. célzott terápiás kezelése vált elérhetővé. Ezekben az esetekben a megfelelő tabletta adásával a betegek életminőségének javítása mellett a túlélés jelentősen megnövelhető. Pár éve bevonult a terápiás lehetőségek sorába az immunterápia, ami további 25-30%-os túlélési eséllyel jár a betegek számára. Ez a két utóbbi terápiás eljárás már a korai, műthető betegek esetében a műtét előtt vagy után, vagy mindkét módon adva jelentős élet nyereséggel járnak. Ezekben az esetekben már a betegség gyógyulásáról beszélünk. Hasonlóan bíztató eredménnyel járnak a modern sugárkezelési eljárások, melyek hatásossága bizonyos esetekben immunterápiával kombinálva tovább növelhető.

Kinek javasolt?

Az 50 év feletti erős dohányosoknak vagy az elmúlt 15 évben leszokott erős dohányos férfiak és nők esetében javasolt évente elvégeztetni a vizsgálatot. (Erős dohányosnak tekinthető például az, aki 20 csomagévnyi cigarettát fogyasztott el – vagyis 20 éven át napi 1 dobozt, vagy 10 éven át napi 2 dobozt szívott.)

Mit szűrünk?

A szűrővizsgálat a tüdőben kialakuló elváltozásokat, daganatokat vagy egyéb rendellenességeket azonosítja.

Hogyan történik a szűrés?

A vizsgálat alacsony dózisú CT-vel (ún. low-dose CT) történik, amely részletes képet nyújt a tüdőről. Ez a módszer gyors, pontos és a szokásos CT vizsgálatoknál lényegesen alacsonyabb sugárterheléssel jár.

Hol lehet elvégeztetni a szűrővizsgálatot?

A kockázati csoportba sorolható egyének számára hazánkban is egyre jobban hozzáférhető az alacsony sugárdózisú mellkasi CT (LDCT) vizsgálat lehetősége pilot programok formájában a háziorvosok közreműködésével, amelyek célja, hogy itthon is bevezetésre kerülhessen a tüdőrák LDCT-szűrése a szervezett népegészségügyi szűrések közé. Nagy esetszámú beszámolók szerint ezzel a módszerrel a magas kockázatú egyének halálozása 20%-kal csökkenthető.

  • Szájüregirák-szűrés

Miért fontos?
A szájüregi daganatok, különösen a dohányosok és rendszeresen alkoholt fogyasztók körében, gyakoriak. Az időben felfedezett elváltozások a legtöbb esetben gyógyítható, ezért a rendszeres szűrés különösen fontos.

Kinek javasolt?
Rendszeres fogorvosi ellenőrzés, vizsgálat mindenki számára javasolt évente. A dohányosoknak, alkoholfogyasztóknak, valamint a nem megfelelő szájhigiéniával rendelkezőknek kiemelten fontos a szűrésen részt venni. Bármilyen tartós seb, fájdalom vagy szokatlan elváltozás esetén azonnal érdemes szakemberhez fordulni.

Mit szűrnek?
A szájüregben, ajkakon, nyelven és garatban kialakuló kóros elváltozásokat, például sebeket, duzzanatokat és szöveti elváltozásokat.

Hogyan történik a szűrés?

A fogorvos vagy fül-orr-gégész szakorvos alaposan megvizsgálja a szájüreget. Ez a vizsgálat fájdalommentes, és a korai elváltozások felismerése érdekében különösen fontos.

Hol lehet elvégeztetni a szűrővizsgálatot, kiket fogadnak a Klinikai Központban, és milyen feltételek (például háziorvosi beutaló) szükségesek a vizsgálathoz?
A szájüregi daganatok szűrése alapvető része a felnőttek éves fogászati rutin vizsgálatának. A szűrés elsődleges helyszínei, így az alapellátást végző fogorvosi rendelők, valamint a PTE KK Fogászati és Szájsebészeti Klinika fogorvosai is elvégzik a szűrést.

A PTE KK Fogászati és Szájsebészeti Klinikán időpontot kérni 72/502-421-es telefonszámon lehet.

A fej-nyaki daganatok szűrése a PTE KK Fül-Orr-Gégészeti és Fej-, Nyaksebészeti Klinikán folyamatosan történik a páciens kérése alapján. Ugyanakkor az egyéb panasz miatt végzett általános fül-orr-gégészeti fizikális vizsgálat során a 40 év feletti dohányos, alkoholt rendszeresen fogyasztó populációban is történik szűrés.

Időpont az általános ambulanciára kérhető (72/507-368), ahol a vizsgálat során gyanúsnak tűnő eseteket az onkológiai ambulancián vizsgálják tovább, ahol szükség esetén szövettani mintát vesznek, illetve képalkotó vizsgálatokra jegyzik elő a pácienst. Jelen betegút-szabályozás alapján fül-orr-gégészeti ambulanciánkon a vizsgálat beutaló nélkül, időpontegyeztetéssel vehető igénybe.

A PTE Klinikai Központ a klinikai betegellátó egységek mellett Komlón, Mohácson, Harkányban, Siklóson és Szigetváron is biztosítja a kórházi betegellátó egységekben a preventív és diagnosztikai célú szűréseket is, amelyekről a kórházakban tájékozódhatnak.

(forrás: Pécsi Tudományegyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés