hirdetés
2024. november. 24., vasárnap - Emma.
hirdetés
hirdetés

Már 2025 végén elvégezhetik az első méhátültetést Pécsett

Jelenleg ez klinikai kísérlet; hosszú távú célja, hogy a napi gyakorlat része legyen, írja a BAMA nyomán a Weborvos.

Nem mindennapi transzplantációt hajtottak végre a Pécsi Tudományegyetemen június elején a Széchenyi Terv Plusz program keretében megvalósuló Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriumban. A juhon végzett méhátültetés körülményeiről, a benne rejlő jövőbeni lehetőségekről Kovács Kálmán klinikaigazgató és Farkas Bálint, a projekt szakmai vezetője beszélt a bama.hu-nak; az interjúból a Weborvos idéz.

Kik lehetnek majd alkalmasak a méhátültetésre?

F. B.: – Azokon a hölgyeken szeretnénk segíteni, akiknek valamilyen okból kivették a méhét vagy úgy születtek, hogy nincs méhük. Fontos hangsúlyozni, hogy a beavatkozás költséges, nagy rizikójú és egy válogatott betegcsoporton lehet csak megcsinálni. A páciensnek a műtét után kilökődésgátló szereket kell szednie. A transzplantáció lehetőségét a stabil párkapcsolatban élő nőknek kívánjuk felajánlani első körben.

K. K.: – A sikeres transzplantáció után mesterséges megtermékenyítésen fog részt venni a hölgy. Beültetjük az embriót, majd császármetszéssel zárul a terhesség. Általában a császármetszés során el is távolítjuk a méhet, s a nőnek utána már nem kell kapnia az immunrendszer működését gátló (kilökődésgátló) kezelést. Hozzáteszem, hogy elég nagy százalékban koraszülés a vége ezeknek a terhességeknek. Maga a várandósság is egy szuper magas rizikójú terhesség, a 9 hónap legnagyobb részét a klinikán tölti majd a páciens.

– Kinek a méhét kaphatják meg a páciensek?

K.K.: – Több opció is van, az egyik elhunyt donor bevonásával lehetséges, ám mi az élő donor módszert fogjuk alkalmazni. Ezeknél a műtéteknél általában a páciens édesanyja szokott lenni a donor. Ebből is következik, hogy nagy valószínűséggel a mi betegpopulációnk az úgynevezett MRKH-szindrómával (méh nélkül) születtek lesznek. S olyan egészséges méhet kell transzplantálni, ami már korábban kihordott terhességet.

F. B.: – Hozzáteszem, hogy csak a méh kivétele 9-12 órás műtét, ami nemcsak nőgyógyászati feladat, hanem érsebészeti munka is. Az egész folyamat (a méhkivétellel, átültetéssel, megtermékenyítéssel, császármetszéssel) egy kb. 50 fős csapat összehangolt munkája. Jelenleg ez klinikai kísérlet, aminek a hosszú távú célja, hogy a napi gyakorlat része legyen. Takács Péter államtitkár támogatásáról biztosított minket, jelenleg az engedélyeztetési folyamatok zajlanak.

(forrás: BAMA, WebOrvos)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés